Home »

 

Biblioteka

 

   

BIBLIOTEKA ZAPRASZA

. . . „prawdziwa biblioteka wcale nie musi być duża i piękna . Nie musi też mieć najlepszych udogodnień czy najefektywniejszych pracowników ani największej liczby użytkowników. Prawdziwa biblioteka ma służyć… Prawdziwa biblioteka to taka, której nikt nie zauważa, bo jest na miejscu od zawsze i zawsze oferuje to, czego [czytelnicy] potrzebują. ” . . .

„Dewey, wielki kot w małym mieście

Vicki Myron, Bret Witte

 

Biblioteka zaprasza

PONIEDZIAŁEK                  8.00 – 13.00
WTOREK                  8.00 – 14.30
ŚRODA                 12.00 – 17.00
CZWARTEK                  11.00 – 18.00
PIĄTEK                   8.00 – 14.30

 

OFERUJEMY:

•lektury,

•wiele nowości z literatury pięknej,

•literaturę pedagogiczną,

•literaturę dla dzieci i młodzieży,

•duży wybór słowników i encyklopedii różnych dziedzin

•dostęp do Internetu.

Biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom naszej szkoły.

Z księgozbioru mogą korzystać także rodzice i mieszkańcy Słonego.

 

 

ROK SZKOLNY 2018 / 2019

Obchody Dnia Bibliotek Szkolnych to dobra okazja aby spotkać się w bibliotece.

Uczniowie, którzy ją odwiedzili 26 października wzięli udział w warsztatach „Od kamienia do e-booka”.

   Uczestnikom zajęć zaprezentowano pokaz multimedialny dotyczący historii pisma i książki. Pokazano  różne formy książek papierowych i współczesnych, elektronicznych.  Dzieci dowiedziały się jak ludzie w różnych kulturach rozwijali sposoby przekazywania wiedzy i informacji. Poznały trudne słowa np. piktogramy (prehistoryczny facebook) ,pismo klinowe, zwój, kodeks, papier czerpany.

    Po prezentacji, w trakcie której dzieci włączały się do rozmowy na zaproponowany temat, przystąpiliśmy do zajęć plastycznych polegających na pisaniu liter za pomocą  pisma klinowego. Tabliczki gliniane zastąpiły jednak tabliczki z kakaowej masy solnej.

Wszyscy chętnie pracowali i doszli do wniosku, że pismo klinowe było trudnym sposobem przekazywania informacji.

IMG_1363 IMG_1365

 

 

 

 

IMG_1373
IMG_1375

 

 

 

 

 

 

 

WYSTAWA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 

W historii Polski datą o symbolicznym wymiarze jest bez wątpienia 11 listopada. Tego dnia po latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Spełniły się marzenia kilku pokoleń Polaków o życiu w wolnej Ojczyźnie. Wystawa w bibliotece szkolnej poświęcona jest temu wydarzeniu. Zaprezentowane zostały książki dla dzieci  o tematyce patriotycznej.  Zapraszamy do oglądania.

IMG_1379

 

 

 

 

 

 

 

„CZYTANIE POD CHMURKĄ”

W  roku szkolnym 2018/2019 „Czytanie pod chmurką” zainaugurowała Aurelia Giza. Przeczytała dla sześciolatków pouczającą, rymowaną opowieść  pod tytułem  „POLSKA” napisaną przez Małgorzatę Strzałkowską. Dzieci poznały granice naszego kraju, sąsiadów, największe rzeki i piękną polską przyrodę. Do przeczytania tej książeczki zachęca pogodny tekst, duża czcionka i piękne ilustracje Piotra Nagina.

IMG_1383

 

 

 

 

 

 

 

REALIZUJEMY NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

 Drodzy czytelnicy

W 2018 roku Szkoła Podstawowa w Słonem  przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Program jest odpowiedzią na niski poziom czytelnictwa w naszym kraju, co potwierdzają liczne badania. Jego realizacja ułatwi czytelnikom dostęp do książek, a dzięki wzbogaceniu księgozbioru biblioteki, umożliwi wzrost czytelnictwa wśród uczniów. Za uzyskane pieniądze we wrześniu 2018 roku zakupiono do biblioteki szkolnej wiele tytułów książek, zasugerowanych przez uczniów i nauczycieli.

Gorąco zachęcamy do wypożyczania i czytania.

IMG_1386 nprc

 

 

 

 

 

 

 

 

Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY

    W roku szkolnym 2018/2019 kontynuujemy akcję pod hasłem „Z książką mi do twarzy”. Najlepszym czytelnikiem września i października został Miłosz Olejniczak. Gratulujemy!

 

Slajd2

W MEDIATECE „SZKLANA PUŁAPKA”- 26.11.2018

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa siódma i ósma odwiedziła Mediatekę „Szklana Pułapka” w Zielonej Górze. Uczniowie obejrzeli prezentację oraz wysłuchali komentarza na temat różnych form książki w historii cywilizacji ludzkiej. Była mowa o dalekiej przeszłości i takich pojęciach jak księga dłoni, kipu, hieroglify, a także współczesnych pomysłach człowieka takich jak audiobook lub antyksiążka. Praktyczna część zajęć dotyczyła poszukiwań wybranych przez bibliotekarza książek  w katalogu elektronicznym . Uczniowie po  zapoznaniu się z jego działaniem  mogli sprawdzić w jakiej bibliotece zielonogórskiej wybrane książki  są dostępne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIE POD CHMURKĄ-GRUDZIEŃ 2018 r.

KTO PRZYTULI MISIA TULISIA? -DAVID MELLING
Pierwszy tom kultowej serii o lubiącym się przytulać misiu przeczytała w Oddziale Przedszkolnym „Smoki” Zuzanna Kotarska. Dzieci pokochały misia od pierwszego obrazka. Czy chcesz, żeby ktoś cię naprawdę mocno przytulił? Dołącz do Misia Tulisia, który szuka prawdziwego, misiowego przytulenia!
Urocza, ciepła historia o misiu, który budzi się ze snu zimowego i szuka kogoś, kto go przytuli. Odkrywa, że najlepiej przytulić się do swojej mamy.

ZA DUŻO MARCHEWEK- KATY HUDSON
Wojtek Trzebiński przeczytał w zerówce urzekającą historię o małym króliku i jego miłości do marchewek. Właściwie to kocha je tak bardzo, że w jego przytulnej norce zaczyna brakować dla niego miejsca. Kiedy przyjaciele proponują mu pomoc, królik z radością ją przyjmuje. Ale czy mnóstwo marchewek nie oznacza przypadkiem mnóstwa kłopotów dla królika i jego przyjaciół? Ta urocza książka pokazuje, jak siła przyjaźni pomaga przetrwać trudne chwile w życiu. Nawet gdy po drodze spotykają nas niekoniecznie miłe niespodzianki. Przyjaźń i dzielenie się z innymi są ważniejsze niż posiadanie. Książka jest fantastycznie zilustrowana. Grafika wspaniale obrazuje przedstawione w opowieści sytuacje.

LENKA I MAGICZNE DRZEWO-IRENA LANDAU
OSMOKU SPOD WAWELU-WOJCIECH WIDŁAK
Książeczkę „Lenka i magiczne drzewo” przeczytała przedszkolakom Agnieszka Krzemieniec. To krótki tekst o przyjaźni ,o tym jak wygląda gdy kwitnie i co się z nią dzieje gdy gaśnie. Przyjaźń to ,niestety, coraz częściej towar deficytowy. Miłość jakoś funkcjonuje ,a przyjaźń gdzieś nam się w tym pędzie ,tłoku i natłoku czasami zawierusza. Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy drzewa przyjaźni Lenki i Marysi.
Wysłuchały także bajki o smoku spod Wawelu czytanej przez Julię Bendkowską. Mieszkańcy Krakowa są przerażeni. W jamie pod Wawelem zamieszkał straszliwy smok. Ma ogromny apetyt i zjada dosłownie wszystko, co napotka na swojej drodze. Czy znajdzie się śmiałek, który zdoła go pokonać? Legenda o smoku wawelskim w nowej odsłonie autorstwa mistrza pióra – Wojciecha Widłaka. Obie książeczki ciekawie zilustrowała Jola Richter-Magnuszewska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Laureatami akcji „Z książką mi do twarzy” za listopad i grudzień zostali Natalia Jasińska i Piotr Lider- Czapla.

 

 

 

 

 

 

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej odbyło się 15 lutego 2019 r. w bibliotece szkolnej. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a uroczystość uświetnił występ uczniów z Dyskusyjnego Klubu Książki pt. „Alfabet i książki”. Dzieci tradycyjnie otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki do samodzielnego czytania. Przekazano również list do rodziców podkreślający wartość czytania przez dzieci i dla dzieci w procesie ich intelektualnego rozwoju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIE POD CHMURKĄ

 

W marcu Wojtek Trzebiński przeczytał przedszkolakom, „Smokom” piękną książeczkę Helen Stephens pt. Jak schować lwa”. To pierwsza książka z serii przetłumaczona na wiele języków, obsypana prestiżowymi nagrodami. Wesoła, urocza historia o wyjątkowej przyjaźni. Bohaterowie to niby zwykła dziewczynka i lew, który zachowuje się nie do końca jak lew, lecz jak niesforny brat, a w finałowej scenie w ogóle jak bohater. Nie ma tu magii, to po prostu świat widziany oczami dziecka, gdzie naprawdę dużo jest możliwe. Nie na darmo na okładce książki jest znaczek przyjaznej łapki, co ma oznaczać książkę, którą kochają dzieci na całym świecie.
Książka porusza temat ważny dla dziecka, czyli co warto dostrzegać w drugim człowieku, a co jest zupełnie nieistotne. Przyklejanie łatek przychodzi nam stosunkowo łatwo, dzieci dzięki swojej ufności potrafią dostrzec w innych dobroć.

Aurelia Giza, również w marcu gościła w zerówce. Przeczytała dzieciom przezabawną książkę Ulfa Starka „Jak tata się z nami bawił”.
Tytułowy tata, który nie ma zwyczaju bawić się z synami, któregoś wieczora, gdy mamy nie było w domu, rzuca hasło „Pobawmy się”! Chłopcy są, delikatnie mówiąc zdziwieni i nie są w stanie nic wymyślić. Nic to, tata staje na wysokości zadania i wymyśla zabawę w chowanie klucza. Nie zgadniecie gdzie Ulf schował cenny klucz od sekretarzyka, w którym tata trzyma swój gramofon…
Zdradzę tylko, ze klucza nie da się odzyskać, a tata na pytanie mamy jak się bawił z dziećmi, odpowiada: nie najgorzej, ale na jakiś czas mi wystarczy.
Książka mądra, ciepła, dowcipna. Narratorem jest mały Ulf, który obserwuje świat dorosłych z dziecięcej perspektywy. Autor potrafi wczuć się w psychikę i uczucia małego dziecka, dzięki czemu opowieść jest prawdziwa i przekonująca. Ilustracje Mati Leppa są doskonałym uzupełnieniem treści.