Home »

 

Biblioteka

 

   

BIBLIOTEKA ZAPRASZA

. . . „prawdziwa biblioteka wcale nie musi być duża i piękna . Nie musi też mieć najlepszych udogodnień czy najefektywniejszych pracowników ani największej liczby użytkowników. Prawdziwa biblioteka ma służyć… Prawdziwa biblioteka to taka, której nikt nie zauważa, bo jest na miejscu od zawsze i zawsze oferuje to, czego [czytelnicy] potrzebują. ” . . .

„Dewey, wielki kot w małym mieście

Vicki Myron, Bret Witte

 

Biblioteka zaprasza

PONIEDZIAŁEK                  8.00 – 9.30 i 11.30 – 14.30
WTOREK                  8.00 – 14.30
ŚRODA                 11.30 – 17.00
CZWARTEK                  11.00 – 18.00
PIĄTEK                   8.00 – 14.30

 

OFERUJEMY:

•lektury,

•wiele nowości z literatury pięknej,

•literaturę pedagogiczną,

•literaturę dla dzieci i młodzieży,

•duży wybór słowników i encyklopedii różnych dziedzin

•dostęp do Internetu.

Biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom naszej szkoły.

Z księgozbioru mogą korzystać także rodzice i mieszkańcy Słonego.

 

Rok szkolny 2019 / 2020

Narodowe Czytanie odbyło się w Bibliotece Szkolno-Publicznej dwunastego września.
Spotkanie było skierowane do osób dorosłych i młodzieży. Wybrano do czytania fragmenty trzech nowel:
– „Sachem”- Henryk Sienkiewicz
-„Dobra pani”- Eliza Orzeszkowa
-„Katarynka”- Bolesław Prus
Na wstępie Ewa Mulawa przedstawiła gościom ideę społecznej akcji Narodowego Czytania, natomiast Pani Teresa Przykuta wygłosiła słowo wiążące dotyczące epok literackich, w których tworzone były wybrane nowele. Brawami zostało nagrodzone czytanie Pań Teresy Przykuty, Beaty Pańtak oraz Ewy Mulawy. Na zakończenie oglądaliśmy nowelę filmową „Katarynka” w reżyserii Stanisława Jędryki. Spotkanie przebiegło w uroczystej i miłej atmosferze. Uczestnicy otrzymali program spotkania, oglądali wystawę poświęconą pisarzom ośmiu nowel na ośmiolecie Narodowego Czytania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

Dnia 24 września 2019 r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Szkolno-Publicznej w Słonem odbyło się spotkanie autorskie z cenioną i znaną pisarką dla dzieci Renatą Piątkowską, w którym uczestniczyły dzieci z klas 1-3.
Zainspirowana książkami czytanymi w dzieciństwie, a także z chęci zaszczepienia w dzieciach i rodzicach nawyku czytania – nie oglądania dobranocek, postanowiła napisać coś dla najmłodszych.
Pisarce towarzyszyła lektorka, Pani Malwina Kożurno. Renata Piątkowska opowiadała o książkach, które do tej pory napisała w barwny, ciekawy sposób z dużą dozą umiejętnie przemycanych treści edukacyjnych. Ciekawie opowiadała o książkach dotyczących przysłów Z przysłowiami za pana brat, Mądra głowa zna przysłowia. Mają one na celu przybliżenie młodemu czytelnikowi często używanych przysłów. Wyjaśniła również skąd wzięło się przysłowie mieć z kimś na pieńku. Dzieci zostały poddane testowi ze znajomości przysłów i wypadły doskonale.
Pani Malwina zapoznała dzieci z opowiadaniem Pani Renaty Piątkowskiej ,,Daleko jeszcze?”, które znajduje się w zbiorze pt. ,,To się w głowie nie mieści”. Uczestnicy spotkania żywiołowo reagowali na przygody i pomysły głównej bohaterki, rezolutnej Tosi. Spotkanie było tak skonstruowane, że po każdym wystąpieniu Renaty Piątkowskiej stosowny fragment książki czytała pani Malwina. Jej interpretacja wywoływała ogólną wesołość . Po spotkaniu, na którym na pewno nikt się nie nudził, można było kupić książki, do których autorka wpisywała specjalną dedykację. Specjalnego wpisu dokonała również w Księdze Pamiątkowej.

Twórczość Renaty Piątkowskiej pomaga dzieciom zrozumieć świat. Jej książki uczą, bawią i wychowują. Wiele tytułów autorki znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI. Za swoją książkę Wieloryb, podejmującą problematykę odmienności i tolerancji wśród dzieci, pisarka otrzymała Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, natomiast za Na wszystko jest sposób II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren. Pani Renata pisze o rzeczach i sprawach codziennych, z którymi każde dziecko może się zetknąć. Biblioteka w swoich zbiorach posiada 10 tytułów książek Renaty Piątkowskiej. Zapraszamy do czytania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poezja i Plastyka w Bibliotece

Dziesiątego października odbyło się w Bibliotece Szkolno-Publicznej w Słonem spotkanie autorskie z Bogumiłą Hajdasz pod hasłem „Inspiracje plastyczne poezją malowane”, organizowane w ramach projektu SPINACZ KULTURY-PODEPNIJ SIĘ!.
Spotkanie z poezją i plastyką od początku przebiegało w klimatycznej atmosferze. Na wstępie Pani Bogusia zaprezentowała swoje nowe wiersze, a potem uczestnicy spotkania mieli okazję przedstawienia swoich odczuć za pomocą różnych technik plastycznych. Powstało wiele ciekawych prac, z których w przyszłości powstanie pocztówka dla naszej miejscowości.
Bogumiła Hajdasz jest poetką, malarką, miłośnikiem wędkowania oraz działaczką społeczną, mieszka w Świdnicy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIE POD CHMURKĄ Z ELMEREM.

Trzydziestego października Maja i Julia przeczytały książkę Davida McKee „Elmer”. Jest to pierwsze opowiadanie o słoniu w kratkę z całej serii. Poznajemy tu Elmera, który wyróżnia się wyglądem w stadzie słoni. Ta inność zaczyna mu doskwierać, dlatego postanawia przemalować się na kolor słoniowy. Pomysł z początku wydaje się dobry, ale gdy nikt go nie rozpoznaje zaczyna się robić trochę dziwnie i smutno. Elmer nie wytrzymuje więc i wydaje z siebie żartobliwe “Buuuu”, co rozładowuje atmosferę i rozwesela pozostałe słonie. Zaczyna też padać deszcz, który zmywa farbę i demaskuje Elmera. A w stadzie panuje ogólna radość zarówno z powrotu lubianego kompana, jak i z jego najnowszego żartu. Mówi się, że to jest opowiadanie o tolerancji, ze względu na to jak bardzo Elmer jest inny i jak próbuje się dopasować do większości. Jednak jest to przede wszystkim opowiadanie o akceptacji dla samego siebie. Bo tak naprawdę żaden ze słoni nie ma problemu z jego wyglądem. Wszyscy lubią go takiego jaki jest. To sam Elmer źle się czuję we własnej skórze i wydaje mu się, że lepiej będzie, kiedy stanie się taki jak inni. Każdy jest wyjątkowy i ma w sobie coś, co wyróżnia go spośród innych- to wielkie przesłanie tej małej książeczki. Książki o Elmerze, pogodne, ciepłe i kolorowe, niosą nienachlane przesłania, które trafiają do każdego dziecka; poruszają sprawy ważne dla najmłodszych z humorem, przez co czynią je prostszymi. Właśnie dlatego nieprzerwanie od niemal dwudziestu lat uwielbiane są przez czytelników w ponad trzydziestu krajach na całym świecie, nie tylko tam, gdzie żyją słonie.

PAPIER CZERPANY-WARSZTATY

Własnoręczne czerpanie papieru jest ciekawym sposobem nauki poprzez zabawę. Choć nie jest to proste zadanie, to bez wątpienia przynosi dzieciom wiele radości. W czwartek 7 listopada dzieci z zerówki uczestniczyły w warsztatach papieru czerpanego, zorganizowanych z pomocą Biblioteki Szkolnej. Warsztaty papiernicze przeniosły dzieci na chwilkę w czasy średniowiecza. Na tych zajęciach dzieci zapoznały się ze sztuką wytwarzania papieru. Poznały etapy jego powstawania i aktywnie uczestniczyły w tym procesie. Każde z dzieci samodzielnie wykonało kartę papieru czerpanego z dodatkiem suchych liści i innych elementów ozdobnych. Zajęcia były ciekawą i pouczającą przygodą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„SOWA BIBLIOTECZNA” -ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
Uczniowie wykonali wiele ciekawych sówek rysowanych, malowanych, wyklejanych, oraz z różnorodnych materiałów. Pomysłowość dzieci zaskakiwała niejednokrotnie.
Wszystkie sowy mogliśmy oglądać na wystawie w listopadzie, obecnie zdobią bibliotekę.
Oto lista laureatów.
Nagrody :
Oliwia Rosińska
Kamil Matuszak
Zuzanna Szczecińska
Natalia Specht
Barbara Porada
Agata Sukiennik
Lena Mielcarek
Dominik Rogala
Michalina Olejniczak
Agnieszka Krzemieniec
Krystian Sochacki
Wojciech Trzebiński
Wyróżnienia:
Michalina Makarska
Wiktoria Krzemieniec
Maja Zając
Julia Będkowska
Zofia Pietras
Natalia Jasińska
Amelia Wojtuściszyn
Patrycja Lembowicz
GRATULUJEMY.

 

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIE POD CHMURKĄ- „Nieśmiałek” oraz „Maja i czerwony balonik”

Opowieść o nieśmiałym chłopcu, napisaną przez Sylwię Chutnik przeczytały pierwszakom dwunastego grudnia 2019 roku dziewczęta z klasy trzeciej Agnieszka Krzemieniec, Maja Zając, Zosia Pietras oraz z klasy piątej Wiktoria Krzemieniec. Chłopiec ten, dla potrzeb książki nazywany jest Nieśmiałkiem i boryka się z brakiem pewności siebie. Wstyd i strach utrudniają mu kontakty z rówieśnikami, których nie zna, a chodzenie do szkoły staje się przerażającym wyzwaniem. Publiczne wystąpienie napawa przerażeniem tak silnym, że dziecko zapomina o umiejętności mówienia, a perspektywa wyśmiania powoduję jeszcze większe kłopoty z otwarciem się. Autorka pokazuje, jak niewiele potrzeba by przełamać nieśmiałość dziecka – życzliwa pani pedagog z odpowiednim podejściem i przyjaciel, któremu można wszystko opowiedzieć, to maleńkie, ale jakże ważne kroki w pracy nad sobą. Nieoceniona jest także akceptacja rodziców oraz długa, mozolna praca – jednak efekt w postaci pokonywania własnych ograniczeń jest warty poświęcenia. Opowiastkę zdobią zabawne obrazki, pełne pulchnych policzków i wielkich oczu. Grube kartki, czytelny druk i twarda oprawa dopełniają całości. Po wysłuchaniu opowieści odważne pierwszoklasistki próbowały swoich sił w czytaniu pod chmurką wybranych tekstów z podręcznika, wypadły celująco.
Trzynastego grudnia Julia Bendkowska i Michalina Olejniczak przeczytały dzieciom z zerówki książeczkę Elizy Piotrowskiej „Maja i czerwony balonik”. To Urocza książeczka o przyjaźni, którą zilustrowała sama autorka. Dzieci z zaciekawieniem słuchały co działo się z czerwonym balonikiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE Z BAJKĄ
Dzieci z oddziału przedszkolnego „Smoki” odwiedziły bibliotekę szkolna dziesiątego stycznia 2020 roku. Z zainteresowaniem oglądały książeczki dla najmłodszych. Agnieszka Krzemieniec jako przedstawiciel Dyskusyjnego Klubu Książki przeczytała im opowieść Joanny Krzyżanek pt. „Franek i zielony stworek”. Dużo radości dała maluszkom zabawa w teatrzyk paluszkowy, gdzie za pomocą różnych postaci mogły przedstawić swoją bajkę lub scenkę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drogie Dzieci. Drodzy Rodzice.

Zamknięta Biblioteka Szkolna w Słonem zachęca do korzystania w czasie pandemii z serwisów oferujących wolny dostęp do lektur. Niektóre podane poniżej serwisy oferują także inne propozycje lektury, więc dorośli też mogą coś dla siebie znaleźć.

https://wolnelektury.pl/
https://lektury.gov.pl/
https://libra.ibuk.pl/
http://www.chmuraczytania.pl/

Warto także odwiedzić Bibliotekę Cyfrową Polona lub stronę Cała Polska Czyta Dzieciom gdzie w linku Złota Lista znajdziemy polecane książki dla różnych grup wiekowych.

Życzę wszystkim zdrowia i tego aby w tych trudnych chwilach wspólne czytanie z dziećmi pozytywnie wpłynęło na wzmocnienie emocji

Ewa Mulawa (Biblioteka Szkolna)

 

Czas na czytanie, ale słuchanie też jest fajne!

    Drogie Dzieci. Drodzy Rodzice.

Serwis www.legimi.pl  oraz sklep EMPIK.COM udostępnia nieodpłatnie przez 14 dni wiele książek i audiobooków dla dzieci     i młodzieży.

W ofercie takie lektury jak Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery, seria  Felix, Net i Nika  Rafała Kosika lub lubiana przez naszych młodszych czytelników  seria  o przygodach Psa Elfa Marcina Pałasza. Wiele ciekawych pozycji znajdziemy w działach          „Piękne Opowieści”, „Magiczny Klimat”, „Aż nie wypada nie znać” lub  „Słuchanie też jest fajne”.

Bardzo polecam właśnie do słuchania „Czytanie na drugie śniadanie” w wykonaniu  Marcina Rusinka, które jest dostępne od poniedziałku do piątku o godzinie 9.30 na facebooku Krakowa oraz platformie YouTube

Życzę wszystkim zdrowia.

Ewa Mulawa -Biblioteka Szkolna

 

Bajka dla Dzieciaków na trudny czas kwarantanny

 

Dorota Bródka od roku mieszka w Oslo, gdzie przeprowadziła się  po 15 latach życia w Poznaniu. Pandemia  przeszkodziła jej w powrocie do Polski, do rodzinnej Warszawy. Jest psychologiem, psychoterapeutką. Na prośbę koleżanki napisała dla jej dzieci bajkę o Złym Korona Wirusie  i Dobrej Kwarantannie.

Bajka spotkała sie z dobrym przyjęciem wielu czytelników ,a  dostępna jest  w formie audiobooka   i wersji PDF na blogu autorki:  http://dorotabrodka.pl/blog/

Pozdrawiam, dbajcie o siebie- Ewa Mulawa.

 

 

Coś dla zmęczonych rodziców.

 Dłoń do rysowania-koleżki na dłoni.

Bardzo ciekawy sposób na rysowanie dla dzieci. Dzięki odpowiednio ułożonej dłoni można zrobić szablon, który dziecko odrysuje, potem doda kilka szczegółów, pokoloruje  i stworzy najprawdziwszego zwierza. Dzięki tej metodzie nawet mniej zdolne plastycznie dzieci będą umiały narysować lisa, łabędzia czy lwa.

26 filmów z instrukcjami do rysowania znajdziemy:

https://youtu.be/Xt1DbkT85hA

Miłej zabawy dla dużych i małych.

 PRZERWANABAJKE

Aby odciążyć zmęczonych rodziców aktorka Katarzyna Zielińska wyszła ze świetną inicjatywą. Zaproponowała, aby na instagramie znani aktorzy, artyści, prezenterzy itp. czytali  bajki na żywo. Zgłasza się coraz więcej chętnych. I tak w środę można posłuchać bajek w wykonaniu:

14.00 – Anna Czartoryska-Niemczycka
14.30 – Juli Pietrucha
15.00 – Mela Koteluk
15.30 – Ewa Bułchak
16.00 – Barbara Kurdej-Szatan
16.30 – Marta Żmuda-Trzebiatowska
17.00 – Anna Dereszowska
17.30 – Magda Bereda
18.00 – Katarzyna Zielińska
18.30 – Magdalena Różdżka
19.00 – Michał Piróg
19.30 – Kamil Kula

W piątek od 15 do 19.30