Home »

 

Biblioteka

 

   

BIBLIOTEKA ZAPRASZA

. . . „prawdziwa biblioteka wcale nie musi być duża i piękna . Nie musi też mieć najlepszych udogodnień czy najefektywniejszych pracowników ani największej liczby użytkowników. Prawdziwa biblioteka ma służyć… Prawdziwa biblioteka to taka, której nikt nie zauważa, bo jest na miejscu od zawsze i zawsze oferuje to, czego [czytelnicy] potrzebują. ” . . .

„Dewey, wielki kot w małym mieście

Vicki Myron, Bret Witte

 

Biblioteka zaprasza

PONIEDZIAŁEK                 8.00 – 14.00
WTOREK                  8.00 – 14.00
ŚRODA                 8.00 – 14.00
CZWARTEK                  8.00 – 14.00
PIĄTEK                   8.00 – 14.00

 

OFERUJEMY:

•lektury,

•wiele nowości z literatury pięknej,

•literaturę pedagogiczną,

•literaturę dla dzieci i młodzieży,

•duży wybór słowników i encyklopedii różnych dziedzin

•dostęp do Internetu.

Biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom naszej szkoły.

Z księgozbioru mogą korzystać także rodzice i mieszkańcy Słonego.

 

REGULAMIN BIBLIOTEKI

 

ROK SZKOLNY 2020 / 2021

 

   NARODOWE CZYTANIE  04.09.2020

Czwartego września Biblioteka Szkolno-Publiczna w Słonem wzięła udział  w corocznym, literackim  święcie łączącym nas przy wspólnej lekturze. Dziewiąta edycja zainicjowanej  w 2012 roku przez Prezydenta RP ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania poświęcona została „Balladynie” Juliusza Słowackiego. Wybrany fragment utworu odczytali z podziałem na rolę uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Słonem: Aurelia Giza, Aleksandra Leśniak, Jakub Makowski, Marcel  Szyngiel, Mikołaj Osowski. Serdecznie dziękujemy uczestnikom za wspólne zanurzenie się w świat baśniowej „Balladyny”.

 

 

 

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 Września

Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Najważniejszymi beneficjentami Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania są dzieci i młodzież. Czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W naszej szkole czytaliśmy głośno w oddziałach przedszkolnych i klasach o godzinie dziesiątej „Bajkę o pewnym panu i Kayli – kotce ślicznotce . Autorką bajki jest Halinka Bohuta- Stąpiel, poetka, artystka estradowa zamieszkała w Wilkanowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Mała książka – wielki człowiek”

to projekt ogólnopolskiej kampanii skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, realizowany we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.
W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI SZKOLNO-PUBLICZNEJ W SŁONEM
RODZICÓW Z DZIECMI W WIEKU OD TRZECH DO SZEŚCIU LAT
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZINACH: 8-14

zdjęcie przedstawia okładki książek "Pierwsze czytanki dla.." oraz "Książką połączeni"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pasowanie na czytelnika

W lutym w Bibliotece Szkolno- Publicznej w Słonem odbyło się nietypowe pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Dzieci wzięły udział w zabawie literackiej osnutej na książkach z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” autorstwa Martina Widmarka i Heleny Willis. Jak na prawdziwych detektywów przystało musieli rozwikłać szereg tajemnic ukrytych w różnych szkolnych zakamarkach. Każda tajemnica kryła zagadkę, której rozwiązanie prowadziło do następnej, ukrytej w innym miejscu. Było odczytywanie hasła po ułożeniu szeregu wyrazów w kolejności alfabetycznej, szukanie na mapie wskazówki do rozwiązania działania matematycznego, czy też rozwiązywanie krzyżówki z hasłem prowadzącym do kolejnej tajemnicy. Tajemnice ukryte były także w książkach z serii „Nela mała reporterka” oraz „Harry Potter”. To nic, że to trochę zagmatwane, detektywi krok po kroku, zgodnie z planem trafili do biblioteki. Tam czekała na nich paczka z napisem „BRAWO UDAŁO SIĘ WAM”, a w paczce nagrody za dobrą pracę detektywa: dyplomy, książki, zakładki. Zabawa była pyszna, a nagroda zasłużona.

Zdjęcie przedstawia czworo uczniów oglądających mapę świata. Fotografia przedstawia uczniów klasy 1 pasowanych na czytelnika. W rękach trzymają książkowe upominki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ILUSTRACJA DO BAŚNI”- KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY.

W kwietniu odbył się konkurs plastyczny z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci „Ilustracja do Baśni”. Konkurs został rozstrzygnięty, oto laureaci:

Kamil Matuszak

Sara Biekieszczuk

Kinga Pawłowska

Maciej Romaniak

Hanna Napierała

Hanna Staszak

Alek Andrzejewski

Franciszek Ładysz

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.

Zdjęcie przedstawia dzieci 5,6 letnie stojące w sali przedszkolnej, trzymające w rękach nagrody książkowe za konkurs plastyczny „Ilustracja do baśni”.

 

 

Tydzień Bibliotek

Z okazji Tygodnia Bibliotek biblioteka szkolna zorganizowała poranki z teatrem kamisibai dla oddziału przedszkolnego oraz klasy pierwszej. Dzieci przedszkolne uczestniczyły w zabawie z opowieścią Francoise Malnuit „Groszki”. Co dzieje się z nasionami wiosną, gdy trafią na podatny grunt i sprzyjającą aurę? Tego dowiedziały się przedszkolaki, które w trakcie czytania naśladowały ruchem kiełkujące i rosnące groszki. Uczniowie klasy pierwszej wysłuchały i obejrzały legendę autorstwa Magdaleny Zarębskiej „Smok Wawelski” z ciekawymi ilustracjami Elżbiety Gaudasińskiej. Znalazły na mapie Kraków, poznały sposób na zrobienie smoczego orgiami lub narysowanie smoka ze skrzydłami. Wszystkie dzieci były zainteresowane taką formą opowieści.

Zdjęcie przedstawia salę przedszkolną, w której bibliotekarka czyta dzieciom opowieść „Groszki” w teatrze kamisibai. Zdjęcie przedstawia dzieci naśladujące kiełkujące groszki. Zdjęcie przedstawia dzieci naśladujące rosnące groszki. Zdjęcie przedstawia dzieci naśladujące rosnące groszki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomaganie przez czytanie –
spotkanie autorskie z Panią Ewą Kołodziejczyk

W maju w Bibliotece Szkolno-Publicznej w Słonem odbyło się spotkanie autorskie z Ewą Kołodziejczyk, która napisała i zilustrowała książeczki: „Cziczi – Jaszczurka z Karaibów”, „Cziczi magiczna podróż w czasie”, „Jaszczurka Cziczi na Zachodzie Polski”. Autorka jest także prezesem Stowarzyszenia Żar serca”, które zostało powołane w 2017 roku w celu wspierania leczenia i rehabilitacji chorych dzieci poprzez promocję czytelnictwa. Na spotkaniu z uczniami z klas I-III Pani Ewa opowiadała, skąd wziął się pomysł na napisanie książek o jaszczurce oraz zapoznała z przygodami głównych bohaterów. Historie zawarte w książeczkach są dla dzieci atrakcyjne i rozwijające. Posiadają nie tylko walory edukacyjne, krajoznawcze, ale co jest ważne, uczą życzliwych postaw i otwartości na nowych przyjaciół. Wpisując się w akcję charytatywną pod nazwą pomaganie przez czytanie zachęcają do dobroczynności. Wielkie serce okazał Szkolny Wolontariat włączając się do tej akcji poprzez sprzedaż gazetki szkolnej. Autorka otrzymała egzemplarz na pamiątkę.
Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały od Pani Ewy drobne upominki, chętni mogli zakupić książki z dedykacją autorki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Procedury postępowania z księgozbiorem w czasie epidemii
w szczególności dotyczące zwrotu książek i podręczników do biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2020/2021
Procedury zostały utworzone w oparciu o zalecenia Biblioteki Narodowej
1. Termin zwrotu książek i podręczników do biblioteki szkolnej wyznaczono na 18-22 czerwca br. (szczegółowy harmonogram poniżej).
2. Podręczniki muszą być zwracane do biblioteki szkolnej kompletami. Wypożyczający powinien usunąć okładki, notatki, a także zwrócić uwagę na czystość i estetykę oddawanego podręcznika oraz czy w podręcznikach językowych znajduje się płyta.
3. Podręczniki muszą być zapakowane w worek foliowy, reklamówkę z dołączoną kartą informacyjną: imię, nazwisko, klasa, data zwrotu.
4. Podręczniki oddawane są przez wypożyczających według  ustalonego harmonogramu w obecności nauczyciela bibliotekarza oraz wychowawcy.
5. Książki przejdą siedmiodniową kwarantannę.
6. W sytuacji zagubienia czy zniszczenia wypożyczonej z biblioteki szkolnej książki lub podręcznika, należy kontaktować się z bibliotekarzem lub sekretariatem szkoły.
Harmonogram zwrotów:
18 czerwca:
LEKCJA 1- KLASA 2
LEKCJA 2- KLASA 3
LEKCJA3- KLASA 5
LEKCJA 4- KLASA 1
21 CZERWCA:
LEKCJA 1- KLASA 8
LEKCJA 2 KLASA 7
LEKCJA $- KLASA 6
22 CZERWCA
LEKCJA 3 KLASA 4
Podręczniki proszę składać po uprzednim zgłoszeniu bibliotekarzowi w szatni oznaczonej napisem: „ KWARANTANNA PODRĘCZNIKÓW” (podobnie jak w ubiegłym roku).

 
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status