Home »

 

Biblioteka

 

   

BIBLIOTEKA ZAPRASZA

. . . „prawdziwa biblioteka wcale nie musi być duża i piękna . Nie musi też mieć najlepszych udogodnień czy najefektywniejszych pracowników ani największej liczby użytkowników. Prawdziwa biblioteka ma służyć… Prawdziwa biblioteka to taka, której nikt nie zauważa, bo jest na miejscu od zawsze i zawsze oferuje to, czego [czytelnicy] potrzebują. ” . . .

„Dewey, wielki kot w małym mieście

Vicki Myron, Bret Witte

 

Biblioteka zaprasza

PONIEDZIAŁEK                  8.00 – 13.00
WTOREK                  8.00 – 14.30
ŚRODA                 12.00 – 17.00
CZWARTEK                  11.00 – 18.00
PIĄTEK                   8.00 – 14.30

 

OFERUJEMY:

•lektury,

•wiele nowości z literatury pięknej,

•literaturę pedagogiczną,

•literaturę dla dzieci i młodzieży,

•duży wybór słowników i encyklopedii różnych dziedzin

•dostęp do Internetu.

Biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom naszej szkoły.

Z księgozbioru mogą korzystać także rodzice i mieszkańcy Słonego.

 

 

ROK SZKOLNY 2018 / 2019

Obchody Dnia Bibliotek Szkolnych to dobra okazja aby spotkać się w bibliotece.

Uczniowie, którzy ją odwiedzili 26 października wzięli udział w warsztatach „Od kamienia do e-booka”.

   Uczestnikom zajęć zaprezentowano pokaz multimedialny dotyczący historii pisma i książki. Pokazano  różne formy książek papierowych i współczesnych, elektronicznych.  Dzieci dowiedziały się jak ludzie w różnych kulturach rozwijali sposoby przekazywania wiedzy i informacji. Poznały trudne słowa np. piktogramy (prehistoryczny facebook) ,pismo klinowe, zwój, kodeks, papier czerpany.

    Po prezentacji, w trakcie której dzieci włączały się do rozmowy na zaproponowany temat, przystąpiliśmy do zajęć plastycznych polegających na pisaniu liter za pomocą  pisma klinowego. Tabliczki gliniane zastąpiły jednak tabliczki z kakaowej masy solnej.

Wszyscy chętnie pracowali i doszli do wniosku, że pismo klinowe było trudnym sposobem przekazywania informacji.

IMG_1363 IMG_1365

 

 

 

 

IMG_1373
IMG_1375

 

 

 

 

 

 

 

WYSTAWA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 

W historii Polski datą o symbolicznym wymiarze jest bez wątpienia 11 listopada. Tego dnia po latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Spełniły się marzenia kilku pokoleń Polaków o życiu w wolnej Ojczyźnie. Wystawa w bibliotece szkolnej poświęcona jest temu wydarzeniu. Zaprezentowane zostały książki dla dzieci  o tematyce patriotycznej.  Zapraszamy do oglądania.

IMG_1379

 

 

 

 

 

 

„CZYTANIE POD CHMURKĄ”

W  roku szkolnym 2018/2019 „Czytanie pod chmurką” zainaugurowała Aurelia Giza. Przeczytała dla sześciolatków pouczającą, rymowaną opowieść  pod tytułem  „POLSKA” napisaną przez Małgorzatę Strzałkowską. Dzieci poznały granice naszego kraju, sąsiadów, największe rzeki i piękną polską przyrodę. Do przeczytania tej książeczki zachęca pogodny tekst, duża czcionka i piękne ilustracje Piotra Nagina.

IMG_1383

 

 

 

 

 

 

 

REALIZUJEMY NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

 Drodzy czytelnicy

W 2018 roku Szkoła Podstawowa w Słonem  przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Program jest odpowiedzią na niski poziom czytelnictwa w naszym kraju, co potwierdzają liczne badania. Jego realizacja ułatwi czytelnikom dostęp do książek, a dzięki wzbogaceniu księgozbioru biblioteki, umożliwi wzrost czytelnictwa wśród uczniów. Za uzyskane pieniądze we wrześniu 2018 roku zakupiono do biblioteki szkolnej wiele tytułów książek, zasugerowanych przez uczniów i nauczycieli.

Gorąco zachęcamy do wypożyczania i czytania.

IMG_1386 nprc