Home »

 

Biblioteka

 

   

BIBLIOTEKA ZAPRASZA

. . . „prawdziwa biblioteka wcale nie musi być duża i piękna . Nie musi też mieć najlepszych udogodnień czy najefektywniejszych pracowników ani największej liczby użytkowników. Prawdziwa biblioteka ma służyć… Prawdziwa biblioteka to taka, której nikt nie zauważa, bo jest na miejscu od zawsze i zawsze oferuje to, czego [czytelnicy] potrzebują. ” . . .

„Dewey, wielki kot w małym mieście

Vicki Myron, Bret Witte

 

Biblioteka zaprasza

PONIEDZIAŁEK                  8.00 – 9.30 i 11.30 – 14.30
WTOREK                  8.00 – 14.30
ŚRODA                 11.30 – 17.00
CZWARTEK                  11.00 – 18.00
PIĄTEK                   8.00 – 14.30

 

OFERUJEMY:

•lektury,

•wiele nowości z literatury pięknej,

•literaturę pedagogiczną,

•literaturę dla dzieci i młodzieży,

•duży wybór słowników i encyklopedii różnych dziedzin

•dostęp do Internetu.

Biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom naszej szkoły.

Z księgozbioru mogą korzystać także rodzice i mieszkańcy Słonego.

 

 

ROK SZKOLNY 2018 / 2019

Obchody Dnia Bibliotek Szkolnych to dobra okazja aby spotkać się w bibliotece.

Uczniowie, którzy ją odwiedzili 26 października wzięli udział w warsztatach „Od kamienia do e-booka”.

   Uczestnikom zajęć zaprezentowano pokaz multimedialny dotyczący historii pisma i książki. Pokazano  różne formy książek papierowych i współczesnych, elektronicznych.  Dzieci dowiedziały się jak ludzie w różnych kulturach rozwijali sposoby przekazywania wiedzy i informacji. Poznały trudne słowa np. piktogramy (prehistoryczny facebook) ,pismo klinowe, zwój, kodeks, papier czerpany.

    Po prezentacji, w trakcie której dzieci włączały się do rozmowy na zaproponowany temat, przystąpiliśmy do zajęć plastycznych polegających na pisaniu liter za pomocą  pisma klinowego. Tabliczki gliniane zastąpiły jednak tabliczki z kakaowej masy solnej.

Wszyscy chętnie pracowali i doszli do wniosku, że pismo klinowe było trudnym sposobem przekazywania informacji.

IMG_1363 IMG_1365

 

 

 

 

IMG_1373
IMG_1375

 

 

 

 

 

 

 

WYSTAWA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 

W historii Polski datą o symbolicznym wymiarze jest bez wątpienia 11 listopada. Tego dnia po latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Spełniły się marzenia kilku pokoleń Polaków o życiu w wolnej Ojczyźnie. Wystawa w bibliotece szkolnej poświęcona jest temu wydarzeniu. Zaprezentowane zostały książki dla dzieci  o tematyce patriotycznej.  Zapraszamy do oglądania.

IMG_1379

 

 

 

 

 

 

 

„CZYTANIE POD CHMURKĄ”

W  roku szkolnym 2018/2019 „Czytanie pod chmurką” zainaugurowała Aurelia Giza. Przeczytała dla sześciolatków pouczającą, rymowaną opowieść  pod tytułem  „POLSKA” napisaną przez Małgorzatę Strzałkowską. Dzieci poznały granice naszego kraju, sąsiadów, największe rzeki i piękną polską przyrodę. Do przeczytania tej książeczki zachęca pogodny tekst, duża czcionka i piękne ilustracje Piotra Nagina.

IMG_1383

 

 

 

 

 

 

 

REALIZUJEMY NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

 Drodzy czytelnicy

W 2018 roku Szkoła Podstawowa w Słonem  przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Program jest odpowiedzią na niski poziom czytelnictwa w naszym kraju, co potwierdzają liczne badania. Jego realizacja ułatwi czytelnikom dostęp do książek, a dzięki wzbogaceniu księgozbioru biblioteki, umożliwi wzrost czytelnictwa wśród uczniów. Za uzyskane pieniądze we wrześniu 2018 roku zakupiono do biblioteki szkolnej wiele tytułów książek, zasugerowanych przez uczniów i nauczycieli.

Gorąco zachęcamy do wypożyczania i czytania.

IMG_1386 nprc

 

 

 

 

 

 

 

 

Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY

    W roku szkolnym 2018/2019 kontynuujemy akcję pod hasłem „Z książką mi do twarzy”. Najlepszym czytelnikiem września i października został Miłosz Olejniczak. Gratulujemy!

 

Slajd2

W MEDIATECE „SZKLANA PUŁAPKA”- 26.11.2018

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa siódma i ósma odwiedziła Mediatekę „Szklana Pułapka” w Zielonej Górze. Uczniowie obejrzeli prezentację oraz wysłuchali komentarza na temat różnych form książki w historii cywilizacji ludzkiej. Była mowa o dalekiej przeszłości i takich pojęciach jak księga dłoni, kipu, hieroglify, a także współczesnych pomysłach człowieka takich jak audiobook lub antyksiążka. Praktyczna część zajęć dotyczyła poszukiwań wybranych przez bibliotekarza książek  w katalogu elektronicznym . Uczniowie po  zapoznaniu się z jego działaniem  mogli sprawdzić w jakiej bibliotece zielonogórskiej wybrane książki  są dostępne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIE POD CHMURKĄ-GRUDZIEŃ 2018 r.

KTO PRZYTULI MISIA TULISIA? -DAVID MELLING
Pierwszy tom kultowej serii o lubiącym się przytulać misiu przeczytała w Oddziale Przedszkolnym „Smoki” Zuzanna Kotarska. Dzieci pokochały misia od pierwszego obrazka. Czy chcesz, żeby ktoś cię naprawdę mocno przytulił? Dołącz do Misia Tulisia, który szuka prawdziwego, misiowego przytulenia!
Urocza, ciepła historia o misiu, który budzi się ze snu zimowego i szuka kogoś, kto go przytuli. Odkrywa, że najlepiej przytulić się do swojej mamy.

ZA DUŻO MARCHEWEK- KATY HUDSON
Wojtek Trzebiński przeczytał w zerówce urzekającą historię o małym króliku i jego miłości do marchewek. Właściwie to kocha je tak bardzo, że w jego przytulnej norce zaczyna brakować dla niego miejsca. Kiedy przyjaciele proponują mu pomoc, królik z radością ją przyjmuje. Ale czy mnóstwo marchewek nie oznacza przypadkiem mnóstwa kłopotów dla królika i jego przyjaciół? Ta urocza książka pokazuje, jak siła przyjaźni pomaga przetrwać trudne chwile w życiu. Nawet gdy po drodze spotykają nas niekoniecznie miłe niespodzianki. Przyjaźń i dzielenie się z innymi są ważniejsze niż posiadanie. Książka jest fantastycznie zilustrowana. Grafika wspaniale obrazuje przedstawione w opowieści sytuacje.

LENKA I MAGICZNE DRZEWO-IRENA LANDAU
OSMOKU SPOD WAWELU-WOJCIECH WIDŁAK
Książeczkę „Lenka i magiczne drzewo” przeczytała przedszkolakom Agnieszka Krzemieniec. To krótki tekst o przyjaźni ,o tym jak wygląda gdy kwitnie i co się z nią dzieje gdy gaśnie. Przyjaźń to ,niestety, coraz częściej towar deficytowy. Miłość jakoś funkcjonuje ,a przyjaźń gdzieś nam się w tym pędzie ,tłoku i natłoku czasami zawierusza. Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy drzewa przyjaźni Lenki i Marysi.
Wysłuchały także bajki o smoku spod Wawelu czytanej przez Julię Bendkowską. Mieszkańcy Krakowa są przerażeni. W jamie pod Wawelem zamieszkał straszliwy smok. Ma ogromny apetyt i zjada dosłownie wszystko, co napotka na swojej drodze. Czy znajdzie się śmiałek, który zdoła go pokonać? Legenda o smoku wawelskim w nowej odsłonie autorstwa mistrza pióra – Wojciecha Widłaka. Obie książeczki ciekawie zilustrowała Jola Richter-Magnuszewska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Laureatami akcji „Z książką mi do twarzy” za listopad i grudzień zostali Natalia Jasińska i Piotr Lider- Czapla.

 

 

 

 

 

 

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej odbyło się 15 lutego 2019 r. w bibliotece szkolnej. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a uroczystość uświetnił występ uczniów z Dyskusyjnego Klubu Książki pt. „Alfabet i książki”. Dzieci tradycyjnie otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki do samodzielnego czytania. Przekazano również list do rodziców podkreślający wartość czytania przez dzieci i dla dzieci w procesie ich intelektualnego rozwoju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIE POD CHMURKĄ

 

W marcu Wojtek Trzebiński przeczytał przedszkolakom, „Smokom” piękną książeczkę Helen Stephens pt. Jak schować lwa”. To pierwsza książka z serii przetłumaczona na wiele języków, obsypana prestiżowymi nagrodami. Wesoła, urocza historia o wyjątkowej przyjaźni. Bohaterowie to niby zwykła dziewczynka i lew, który zachowuje się nie do końca jak lew, lecz jak niesforny brat, a w finałowej scenie w ogóle jak bohater. Nie ma tu magii, to po prostu świat widziany oczami dziecka, gdzie naprawdę dużo jest możliwe. Nie na darmo na okładce książki jest znaczek przyjaznej łapki, co ma oznaczać książkę, którą kochają dzieci na całym świecie.
Książka porusza temat ważny dla dziecka, czyli co warto dostrzegać w drugim człowieku, a co jest zupełnie nieistotne. Przyklejanie łatek przychodzi nam stosunkowo łatwo, dzieci dzięki swojej ufności potrafią dostrzec w innych dobroć.

Aurelia Giza, również w marcu gościła w zerówce. Przeczytała dzieciom przezabawną książkę Ulfa Starka „Jak tata się z nami bawił”.
Tytułowy tata, który nie ma zwyczaju bawić się z synami, któregoś wieczora, gdy mamy nie było w domu, rzuca hasło „Pobawmy się”! Chłopcy są, delikatnie mówiąc zdziwieni i nie są w stanie nic wymyślić. Nic to, tata staje na wysokości zadania i wymyśla zabawę w chowanie klucza. Nie zgadniecie gdzie Ulf schował cenny klucz od sekretarzyka, w którym tata trzyma swój gramofon…
Zdradzę tylko, ze klucza nie da się odzyskać, a tata na pytanie mamy jak się bawił z dziećmi, odpowiada: nie najgorzej, ale na jakiś czas mi wystarczy.
Książka mądra, ciepła, dowcipna. Narratorem jest mały Ulf, który obserwuje świat dorosłych z dziecięcej perspektywy. Autor potrafi wczuć się w psychikę i uczucia małego dziecka, dzięki czemu opowieść jest prawdziwa i przekonująca. Ilustracje Mati Leppa są doskonałym uzupełnieniem treści.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piotr Wysoczański został laureatem akcji „Z książką mi do twarzy”
w miesiącach od stycznia do marca 2019 r.
Gratulujemy!

Tydzień Bibliotek obchodziliśmy w roku 2019 w dniach 8-15 maja pod ogólnopolskim hasłem #biblioteka. Z tej okazji pojawiło się dla czytelników szereg atrakcji.
W czwartek 9 maja 2019 roku w Bibliotece Szkolno- Publicznej w Słonem gościła poetka regionalna zamieszkała w Świdnicy , Bogumiła Hajdasz. Spotkanie odbyło się w ramach spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki i skierowane było do czytelników dorosłych. Pani Bogusia gościła w Słonem po raz drugi, poprzednio w grudniu 2014 roku odwiedziła dzieci z klas 1-3. W klimatycznej atmosferze pachnących ziół i płonącej świecy czytelnicy mieli okazję słuchać pięknych i wzruszających wierszy czytanych przez autorkę. Pani Bogumiła opowiadała o swojej drodze do pisania, o tym czym dla niej jest poezja. Dzieliła się ze wszystkimi swoją empatią do ludzi i miłością do przyrody. Przedstawienie utworów o zróżnicowanej tematyce i różnorodnym ładunku emocjonalnym pozwoliło odkryć przed zebranymi wachlarz zainteresowań poetki oraz dostrzec jej wrażliwość i szczerość przekazu.
Biblioteka otrzymała w prezencie komplet wydanych broszur z wierszami Pani Bogusi, a odwdzięczyła się podobną broszurą, lecz z wierszami i legendami pisanymi przez dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki . Spotkanie zakończyło się luźną rozmową przy herbatce o wrażeniach jakie zaoferował ten wieczór.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, w poniedziałek 13 maja klasy 1-3 brały udział w spotkaniu autorskim z Agnieszką Ginko, które odbyło się w GOK w Świdnicy.

Agnieszka Ginko jest pisarką i poetką, autorką ogólnopolskich konkursów poetyckich.  Za swoją twórczość dla dzieci otrzymała w 2015 roku ogólnopolską Nagrodę Guliwer w Krainie Olbrzymów. Pani Agnieszka mieszka obecnie w Zielonej Górze, koordynuje pracę Biblioteki Obcojęzycznej  w W i MBP oraz należy do Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów.

Na spotkaniu z dziećmi autorka czytała fragmenty swoich książek „Bajki z dżungli i oceanów” oraz „Tutlandia”. Opowiadała o tym skąd czerpie pomysły do swoich książek. Podkreślała, że pierwszymi recenzentami są jej własne dzieci, ich uwagi są zawsze uwzględniane. Trzeba przyznać, że opowiadania o rodzinie Tutków z serii „Tutlandia” są pogodne, zabawne i doskonale odzwierciedlają dziecięcy sposób patrzenia na świat. Autorka miała dobry kontakt z dziećmi. bardzo przypadła im do gustu zabawa w naśladowanie kartki papieru, jej wyginania, składania, a nawet zgniatania.

Na końcu spotkania czytelnicy mogli zdobyć książkę z autografem autorki. chętnych było wielu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tydzień Bibliotek w tym roku nieco się przedłużył. W piątek 17 maja nasz Dyskusyjny Klub Książki wpadł z wizytą do DKK przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Celem wizyty była wymiana doświadczeń oraz integracja obu grup młodych czytelników. Obejrzeliśmy pouczające przedstawienie o tematyce ekologicznej w wykonaniu gospodarzy. Natomiast my pochwaliliśmy się wykonanymi w ostatnim czasie lapbookami. Lapbook to w wolnym tłumaczeniu „książka na kolanach”. Skoro jest to książka, to musi mieć swój tytuł i treść. Nasi klubowicze wykonali ciekawe „książki na kolanach” i włożyli w nie sporo pracy. Są na różne tematy: psy, koty, konie, motyle, wilki, ryby polskich rzek, kawia domowa, a nawet dwie dotyczą gry komputerowej. Spotkanie przebiegło w milej atmosferze, czas upłynął szybko. Wszyscy doszli do wniosku, ze warto kontynuować takie nietypowe spotkania DKK.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ 2019”
Osiemnastego maja odbył się po raz trzeci rajd rowerowy „ Odjazdowy Bibliotekarz”. Wzięli w nim udział miłośnicy książek, bibliotek i rowerów ze Słonego, Świdnicy, Letnicy, Drzonowa. Jak zawsze pogoda dopisała tego dnia. Wyjechaliśmy ze Słonego o godzinie 10.30 z placu przy szkole. Zatrzymaliśmy się w Buchałowie gdzie dołączyła do nas jeszcze jedna uczestniczka rajdu z Drzonowa. W drodze do Letnicy musieliśmy pokonać nie lada górkę. Nie każdemu udało się nie zsiadać z roweru. Wytchnieniem był zjazd i podziwianie przyrody. W Letnicy zatrzymaliśmy się na trochę dłużej. Czekaliśmy na grupę ze Świdnicy. Gdy przyjechali, okazało się, że jeden z rajdowców przebił dętkę. Po tych drobnych przeszkodach ruszyliśmy wspólnie w stronę mety do Grabowca. Tam przywitano nas bardzo serdecznie. Mieszkańcy Grabowca z Panią sołtys na czele przygotowali ognisko i piknik. Naszą uwagę zwróciły koszulki z karpiem i napisem „Grabowiec”, które mieli na sobie. Odpoczywaliśmy w miłej atmosferze. Dzieci brały udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez GOK w Świdnicy. Mieszkańcy Grabowca otrzymali książki umieszczone w pomysłowej skrzyneczce z podpisem „Biblioteczka Grabowca”. Na pożegnanie każdy z uczestników rajdu dostał tradycyjny pamiątkowy dyplom. Pełni wrażeń wracaliśmy drogą przez las do Drzonowa, a dalej przez Radomię do Słonego.
Do zobaczenia w przyszłym roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28 maja, na długiej przerwie członkowie DKK zaprezentowali lapbooki swoim szkolnym kolegom.
Co to jest lapbook? To coś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na dany temat. Teczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w książeczkach , kieszonkach, karteczkach o różnych kształtach. Lapbook jest też czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na kolanach. Ma w sobie coś z pamiętnika, do którego dzieci chętnie zaglądają, i który chętnie prowadzą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KRYSTIAN SOCHACKI to laureat akcji „Z książką mi do twarzy” w kwietniu i maju. Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w akcji w przyszłym roku szkolnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs na dzienniczek lektur „Czytam i notuję” rozstrzygnięty.
Całoroczny konkurs na dzienniczek lektur „Czytam i notuję” wymaga pracy i systematyczności , pomysłowość także się przydaje. W dzienniczkach znalazły się najbardziej cenione, autorskie notatki, ilustracje, a nawet notatki w formie komiksu. Podsumowanie konkursu za rok szkolny 2018/19 i rozdanie nagród miało miejsce 18 czerwca. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach, kasy 1-3 oraz 4-8.
LAUREACI:
klasy 4-8
I Miejsce: Maria Wysoczańska i Hubert Serbinowski
II miejsce: Sylwia Musiał i Oleksandra Loziuk
III miejsce Roland Wypych
klasy 1-3
I miejsce: Julia Bendkowska i Krystian Sochacki
II miejsce: Marta Korotusz i Natalia Jasińska
III miejsce: Maja Zając i Rafał Jakubowski
Wyróżnienia: Jakub Bierówka, Patryk Rogala, Dominik Rogala

 

 

 

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2019 / 2020

Narodowe Czytanie odbyło się w Bibliotece Szkolno-Publicznej dwunastego września.
Spotkanie było skierowane do osób dorosłych i młodzieży. Wybrano do czytania fragmenty trzech nowel:
– „Sachem”- Henryk Sienkiewicz
-„Dobra pani”- Eliza Orzeszkowa
-„Katarynka”- Bolesław Prus
Na wstępie Ewa Mulawa przedstawiła gościom ideę społecznej akcji Narodowego Czytania, natomiast Pani Teresa Przykuta wygłosiła słowo wiążące dotyczące epok literackich, w których tworzone były wybrane nowele. Brawami zostało nagrodzone czytanie Pań Teresy Przykuty, Beaty Pańtak oraz Ewy Mulawy. Na zakończenie oglądaliśmy nowelę filmową „Katarynka” w reżyserii Stanisława Jędryki. Spotkanie przebiegło w uroczystej i miłej atmosferze. Uczestnicy otrzymali program spotkania, oglądali wystawę poświęconą pisarzom ośmiu nowel na ośmiolecie Narodowego Czytania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

Dnia 24 września 2019 r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Szkolno-Publicznej w Słonem odbyło się spotkanie autorskie z cenioną i znaną pisarką dla dzieci Renatą Piątkowską, w którym uczestniczyły dzieci z klas 1-3.
Zainspirowana książkami czytanymi w dzieciństwie, a także z chęci zaszczepienia w dzieciach i rodzicach nawyku czytania – nie oglądania dobranocek, postanowiła napisać coś dla najmłodszych.
Pisarce towarzyszyła lektorka, Pani Malwina Kożurno. Renata Piątkowska opowiadała o książkach, które do tej pory napisała w barwny, ciekawy sposób z dużą dozą umiejętnie przemycanych treści edukacyjnych. Ciekawie opowiadała o książkach dotyczących przysłów Z przysłowiami za pana brat, Mądra głowa zna przysłowia. Mają one na celu przybliżenie młodemu czytelnikowi często używanych przysłów. Wyjaśniła również skąd wzięło się przysłowie mieć z kimś na pieńku. Dzieci zostały poddane testowi ze znajomości przysłów i wypadły doskonale.
Pani Malwina zapoznała dzieci z opowiadaniem Pani Renaty Piątkowskiej ,,Daleko jeszcze?”, które znajduje się w zbiorze pt. ,,To się w głowie nie mieści”. Uczestnicy spotkania żywiołowo reagowali na przygody i pomysły głównej bohaterki, rezolutnej Tosi. Spotkanie było tak skonstruowane, że po każdym wystąpieniu Renaty Piątkowskiej stosowny fragment książki czytała pani Malwina. Jej interpretacja wywoływała ogólną wesołość . Po spotkaniu, na którym na pewno nikt się nie nudził, można było kupić książki, do których autorka wpisywała specjalną dedykację. Specjalnego wpisu dokonała również w Księdze Pamiątkowej.

Twórczość Renaty Piątkowskiej pomaga dzieciom zrozumieć świat. Jej książki uczą, bawią i wychowują. Wiele tytułów autorki znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI. Za swoją książkę Wieloryb, podejmującą problematykę odmienności i tolerancji wśród dzieci, pisarka otrzymała Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, natomiast za Na wszystko jest sposób II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren. Pani Renata pisze o rzeczach i sprawach codziennych, z którymi każde dziecko może się zetknąć. Biblioteka w swoich zbiorach posiada 10 tytułów książek Renaty Piątkowskiej. Zapraszamy do czytania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poezja i Plastyka w Bibliotece

Dziesiątego października odbyło się w Bibliotece Szkolno-Publicznej w Słonem spotkanie autorskie z Bogumiłą Hajdasz pod hasłem „Inspiracje plastyczne poezją malowane”, organizowane w ramach projektu SPINACZ KULTURY-PODEPNIJ SIĘ!.
Spotkanie z poezją i plastyką od początku przebiegało w klimatycznej atmosferze. Na wstępie Pani Bogusia zaprezentowała swoje nowe wiersze, a potem uczestnicy spotkania mieli okazję przedstawienia swoich odczuć za pomocą różnych technik plastycznych. Powstało wiele ciekawych prac, z których w przyszłości powstanie pocztówka dla naszej miejscowości.
Bogumiła Hajdasz jest poetką, malarką, miłośnikiem wędkowania oraz działaczką społeczną, mieszka w Świdnicy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIE POD CHMURKĄ Z ELMEREM.

Trzydziestego października Maja i Julia przeczytały książkę Davida McKee „Elmer”. Jest to pierwsze opowiadanie o słoniu w kratkę z całej serii. Poznajemy tu Elmera, który wyróżnia się wyglądem w stadzie słoni. Ta inność zaczyna mu doskwierać, dlatego postanawia przemalować się na kolor słoniowy. Pomysł z początku wydaje się dobry, ale gdy nikt go nie rozpoznaje zaczyna się robić trochę dziwnie i smutno. Elmer nie wytrzymuje więc i wydaje z siebie żartobliwe “Buuuu”, co rozładowuje atmosferę i rozwesela pozostałe słonie. Zaczyna też padać deszcz, który zmywa farbę i demaskuje Elmera. A w stadzie panuje ogólna radość zarówno z powrotu lubianego kompana, jak i z jego najnowszego żartu. Mówi się, że to jest opowiadanie o tolerancji, ze względu na to jak bardzo Elmer jest inny i jak próbuje się dopasować do większości. Jednak jest to przede wszystkim opowiadanie o akceptacji dla samego siebie. Bo tak naprawdę żaden ze słoni nie ma problemu z jego wyglądem. Wszyscy lubią go takiego jaki jest. To sam Elmer źle się czuję we własnej skórze i wydaje mu się, że lepiej będzie, kiedy stanie się taki jak inni. Każdy jest wyjątkowy i ma w sobie coś, co wyróżnia go spośród innych- to wielkie przesłanie tej małej książeczki. Książki o Elmerze, pogodne, ciepłe i kolorowe, niosą nienachlane przesłania, które trafiają do każdego dziecka; poruszają sprawy ważne dla najmłodszych z humorem, przez co czynią je prostszymi. Właśnie dlatego nieprzerwanie od niemal dwudziestu lat uwielbiane są przez czytelników w ponad trzydziestu krajach na całym świecie, nie tylko tam, gdzie żyją słonie.

PAPIER CZERPANY-WARSZTATY

Własnoręczne czerpanie papieru jest ciekawym sposobem nauki poprzez zabawę. Choć nie jest to proste zadanie, to bez wątpienia przynosi dzieciom wiele radości. W czwartek 7 listopada dzieci z zerówki uczestniczyły w warsztatach papieru czerpanego, zorganizowanych z pomocą Biblioteki Szkolnej. Warsztaty papiernicze przeniosły dzieci na chwilkę w czasy średniowiecza. Na tych zajęciach dzieci zapoznały się ze sztuką wytwarzania papieru. Poznały etapy jego powstawania i aktywnie uczestniczyły w tym procesie. Każde z dzieci samodzielnie wykonało kartę papieru czerpanego z dodatkiem suchych liści i innych elementów ozdobnych. Zajęcia były ciekawą i pouczającą przygodą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„SOWA BIBLIOTECZNA” -ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
Uczniowie wykonali wiele ciekawych sówek rysowanych, malowanych, wyklejanych, oraz z różnorodnych materiałów. Pomysłowość dzieci zaskakiwała niejednokrotnie.
Wszystkie sowy mogliśmy oglądać na wystawie w listopadzie, obecnie zdobią bibliotekę.
Oto lista laureatów.
Nagrody :
Oliwia Rosińska
Kamil Matuszak
Zuzanna Szczecińska
Natalia Specht
Barbara Porada
Agata Sukiennik
Lena Mielcarek
Dominik Rogala
Michalina Olejniczak
Agnieszka Krzemieniec
Krystian Sochacki
Wojciech Trzebiński
Wyróżnienia:
Michalina Makarska
Wiktoria Krzemieniec
Maja Zając
Julia Będkowska
Zofia Pietras
Natalia Jasińska
Amelia Wojtuściszyn
Patrycja Lembowicz
GRATULUJEMY.

 

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIE POD CHMURKĄ- „Nieśmiałek” oraz „Maja i czerwony balonik”

Opowieść o nieśmiałym chłopcu, napisaną przez Sylwię Chutnik przeczytały pierwszakom dwunastego grudnia 2019 roku dziewczęta z klasy trzeciej Agnieszka Krzemieniec, Maja Zając, Zosia Pietras oraz z klasy piątej Wiktoria Krzemieniec. Chłopiec ten, dla potrzeb książki nazywany jest Nieśmiałkiem i boryka się z brakiem pewności siebie. Wstyd i strach utrudniają mu kontakty z rówieśnikami, których nie zna, a chodzenie do szkoły staje się przerażającym wyzwaniem. Publiczne wystąpienie napawa przerażeniem tak silnym, że dziecko zapomina o umiejętności mówienia, a perspektywa wyśmiania powoduję jeszcze większe kłopoty z otwarciem się. Autorka pokazuje, jak niewiele potrzeba by przełamać nieśmiałość dziecka – życzliwa pani pedagog z odpowiednim podejściem i przyjaciel, któremu można wszystko opowiedzieć, to maleńkie, ale jakże ważne kroki w pracy nad sobą. Nieoceniona jest także akceptacja rodziców oraz długa, mozolna praca – jednak efekt w postaci pokonywania własnych ograniczeń jest warty poświęcenia. Opowiastkę zdobią zabawne obrazki, pełne pulchnych policzków i wielkich oczu. Grube kartki, czytelny druk i twarda oprawa dopełniają całości. Po wysłuchaniu opowieści odważne pierwszoklasistki próbowały swoich sił w czytaniu pod chmurką wybranych tekstów z podręcznika, wypadły celująco.
Trzynastego grudnia Julia Bendkowska i Michalina Olejniczak przeczytały dzieciom z zerówki książeczkę Elizy Piotrowskiej „Maja i czerwony balonik”. To Urocza książeczka o przyjaźni, którą zilustrowała sama autorka. Dzieci z zaciekawieniem słuchały co działo się z czerwonym balonikiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE Z BAJKĄ
Dzieci z oddziału przedszkolnego „Smoki” odwiedziły bibliotekę szkolna dziesiątego stycznia 2020 roku. Z zainteresowaniem oglądały książeczki dla najmłodszych. Agnieszka Krzemieniec jako przedstawiciel Dyskusyjnego Klubu Książki przeczytała im opowieść Joanny Krzyżanek pt. „Franek i zielony stworek”. Dużo radości dała maluszkom zabawa w teatrzyk paluszkowy, gdzie za pomocą różnych postaci mogły przedstawić swoją bajkę lub scenkę.