Home »

 

archiwum biblioteka

 

 ROK SZKOLNY 2015 / 2016

 

Co to jest Dyskusyjny Klub Książki?

Dyskusyjne Kluby Książki to grupy uczestników w różnym wieku, połączonych wspólną pasją czytelniczą i zainteresowaniem książką. Inicjatorem akcji jest Instytut Książki. DKK to lokalne grupy czytelnicze działające przy bibliotekach. Ich uczestnicy wspólnie czytają książki, głównie nowości, dyskutują o nich, piszą recenzje, uczestniczą w spotkaniach autorskich. Projekt ten jest adaptacją brytyjskiej idei reading clubs – wspólnego czytania i wspólnej o książkach rozmowy. DKK przy Bibliotece Szkolno-Publicznej w Słonem to klub dla dzieci. Klubowicze z pasją czytają książki z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”- Martina Widmarka. Wybierają także powieści poruszające tematy przyjaźni i dorastania. Wszyscy chętnie uczestniczą w spotkaniach z pisarzami, to okazja na zadanie autorowi pytania, zdobycie autografu. Naszymi gośćmi byli: Ewa Nowak, Tomasz Trojanowski, Paweł Beręsewicz, Izabella Klebańska, Marcin Pałasz. W grudniu 2015 roku spotkamy się z Joanną Krzyżanek.

 

 

DKK CZYTA DZIECIOM

Obecnie uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki odwiedzają Oddziały  Przedszkolne na placu zabaw w ramach akcji „Czytanie pod chmurką”. Wybrane wiersze Jana Kazimierza Siwka przeczytali dzieciom: Hubert Puchalski i Jakub Kałużny.

Polecamy książki, które przeczytaliśmy.

Marcin Pałasz-   Sposób na Elfa, Elfie gdzie jesteś.

Małgorzata Kondej- Sejf z milionem w środku.

Martin Widmark- Tajemnica galopu, Tajemnica szpitala.

Barbara Gawryluk- W Zielonej dolinie.

Edmund Niziurski- księga urwisów.

Barbara Gawryluk „Dwa domy”, „Kolczyki Selmy”, „Moje Bullerbyn”

Martin Widmark „Tajemnica złota”, „Tajemnica diamentów”, „Tajemnica kawiarni”,

Tomasz Trojanowski „kocie historie”, „Nowe kocie historie”, „Julka i koty”,

Ewa Nowak „Michał jakiś tam”, „Koleżaneczki”,

Isabelle Merlin „Trzy życzenia”.

Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

 

Październikowe „Czytanie pod chmurką”.

Opowiadania z serii „Maks i niespodzianki”  Katarzyny Zychli  pięknie przeczytały w grupie „Smoków” i w zerówce Wiktoria Rosolska, Kamila Szumowska, Paulina  Bajwoluk .

czytanie2

 

czytanie3 czytanie4

 

 

 

 

Kolejne październikowe „Czytanie pod chmurką” poprowadził Michał Lasota. Pięknie przeczytał  przedszkolakom wiersze Kazimierza Siwka i Natalii Usenko.

 

Natomiast opowiadania z serii Kubuś Puchatek pt. „Ostrożnie Puchatku oraz „Szpital dla zwierząt czarodziejki doktor Imeldy” (autorka Sheila May Bird) przeczytały Małgosia Siarkowska i Oliwia Myczko.

 

Czytanie pod chmurką2 czytanie pod chmurką4

czytanie pod chmurką5

 

 

 

 

 

 

 

Oliwia Myczko zakończyła październikowe czytanie pod chmurką opowiadaniem Samanty Hay „Pies Hokus-Pokus”.  Maluchy podziwiały ilustracje w książce oraz sztuczną chmurkę zrobioną z parasola.

czytanie pod chmurką oliwia1 czytanie pod chmurka oliwia2

 

 

Kolejne „Czytanie pod chmurką”  przypadło na dziewiątego listopada. Wiktoria Rosolska, Kamila Szumowska i Paulina Bajwoluk  przeczytały opowiadanie Tomasa Wieslandera „Mama Mu  w bibliotece”. Uważnymi słuchaczami były dzieci z „Zerówki” i grupy „Smoków”.

czytanie pod chmurką listopad 2 czytanie pod chmurką listopad1

Z okazji Dnia Bibliotek Szkolnych odbył się konkurs plastyczny dla klas 1-3 „Bajkowe Misie” oraz konkurs literacki „Zagadki literowe” dla klas 4-6.

 

LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO „BAJKOWE  MISIE”

I MIEJSCE: Kinga Krzyżanowska, Hubert Serbinowski, Roland Wypych, Nikola Wojnowska

II MIEJSCE: Alicja Rębisz, Bartłomiej Rębisz, Sylwia Musiał, Jakub Bierówka, Maciej Kostrzewa

III MIEJSCE: Cezary Skóra, Szymon Siarkowski ,Sara Prodous

 

KONKURS „ZAGADKI LITEROWE”

JULIANA TUWIMA i JANA BRZECHWY-LAUREACI:

Aleksandra Kowalczyk, Aleksandra Lipińska, Roksana Mianowska.

Konkurs plastyczny -Bajkowe Misie-rozdanie nagród. Konkurs-Zagadki literowe-rozdanie nagród

Listopadowe  „Czytanie pod chmurką”. 

 

W listopadowym „Czytaniu pod chmurką” dla przedszkolaków Agata Häusler przeczytała opowiadanie Tomasa Wieslandera „Mama Mu nurkuje” , a  Zuzanna Czarnecka i Małgosia Siarkowska książkę Barbary Badowskiej „Tupcio Chrupcio jest kłamczuszkiem”.

czytanie pod chmurką listopad2 czytanie pod chmurką listopad3

czytanie pod chmurkąlistopad1 czytanie pod chmurką listopad 4

 

 

„Czytanie pod chmurką”-  grudzień 2015

Grudniowe „Czytanie pod chmurką” miało miejsce w klasie pierwszej i drugiej. Ze zbioru „Cała Polska w legendzie” Marioli Jarockiej wybraliśmy dwie:„Skąd się wzięła Wisła” oraz „Poznańskie koziołki”. Legendy czytały: Paulina Bajwoluk, Zuzanna Czarnecka, Małgosia  Siarkowska  i Kamila Szumowska. Tuż przed przerwą świąteczną nastrojowe „Wiersze na Boże Narodzenie” znanych polskich autorów pięknie przeczytały: Oliwia Myczko,  Zuzanna Czarnecka, Wiktoria Rosolska i Małgosia Siarkowska.

grudzieiń chmurka2 grudzień chmurka1

grudzień chmurka3 grudzień chmurka4

chmurka grudzień5 chmurka grudzień6

 

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim programie „Książki naszych marzeń”, który jest realizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych poprzez umożliwienie zakupu książek do bibliotek szkolnych. Za pieniądze z programu (1625 zł)  zostały zakupione do biblioteki szkolnej atrakcyjne książki dla dzieci i młodzieży.

Serdecznie zapraszamy do lektury.

 

Rok 2016. „Czytanie pod chmurką” -luty

W roku 2016 czytająca chmurka dopłynęła do klasy trzeciej, która rozpoczęła przygodę ze związkami frazeologicznymi. Książkę Grzegorza Kasdepke pt. „Co to znaczy…101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń” czytały: Paulina Bajwoluk, Małgosia Siarkowska, Zuzanna Czarnecka i Oliwia Myczko. W ramach spotkań dzieci dowiedziały się co znaczą takie powiedzenia jak: ani na lekarstwo, biały kruk, biec jak na skrzydłach, budować zamki na lodzie, być kozłem ofiarnym, czuć do kogoś miętę i wiele innych.

chmurka luty (2) chmurka luty

 

Marcowa chmurka w zerówce.

„W marcu jak w garncu”- legendy, opowieści, wiersze. Oliwia Myczko i Michał Lasota przeczytali legendę Marioli Jarockiej „Lwy z Gdańskiego ratusza”  ze zbioru „Cała Polska w legendzie”. Zabawną i przewrotną opowieść o tym, że mądrość jest ważniejsza od urody i że warto być sobą przeczytały Paulina Bajwoluk i Małgosia Siarkowska. Opowieść ta nosi tytuł „A ja nie chcę być księżniczką”, napisał ją Grzegorz Kasdepke. Wiersze Marii Konopnickiej i Zofii Beszczyńskiej czytali Agata Hausler i Oskar Uznański. Wiersze Marii Konopnickej mimo, że powstały ponad sto lat temu, nadal podobają się dzieciom. Zaciekawienie i śmiech wzbudził Stefek Burczymucha, który zachowuje się podobnie jak dokazujące przedszkolaki  w XXI wieku.

chmurka marzec1 chmurka marzec2

chmurka marzec3 chmurka marzec4

 

Kwietniowa chmurka u Smoków.

Dzieci z grupy Smoki wysłuchały opowieści Wojciecha Widłaka „Sekret ponurego zamku” oraz Marta i ufoludek. Pięknie czytały: Małgosia Siarkowska, Paulina Bajwoluk i Zuzanna Czarnecka.

chmurka kwiecień1 chmurka kwiecień2

chmurka kwiecień3 chmurka kwiecień4

Smoki i majowa chmurka.

Tym razem Smoki poznały nowych bohaterów i ich przygody, sympatyczną Basię i małego, czerwonego pieska Clifforda. Agata Hausler i Martyna Uznańska przeczytały przygody Basi   pt. „Basia i telewizor” Zofii Staneckiej. Natomiast przygody Clifforda pt. „Na plaży” oraz „Ciężki tornister- Paulina Bajwoluk, Małgosia Siarkowska i Michał Lasota.

chmurka maj1 chmurka maj2

 

ROK SZKOLNY 2016 /2017

 

W bibliotece działa

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

dkk-listopad-2016 Kiedy przeczytam nową książkę to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem- to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.” /przysłowie chińskie/

 

Dyskusyjny Klub Książki poleca.

„Otto. Autobiografia pluszowego misia”- Tomi Ungerer

 

Polecamy książkę laureata nagrody zwanej Noblem literatury dziecięcej (Prix Hans Christian Andersen, 1998) Tomiego Ungerera. W tej niezwykłej opowieści o pluszowym niedźwiadku, której osnową jest II wojna światowa Tomi Ungerer nawiązuje do najistotniejszych dla niego tematów: różnic, jakie dzielą ludzi, wojny, przemocy społecznej. W historii misia bardzo ważne są także kwestie tolerancji, przyjaźni, a także ocalającej mocy pamięci. 1     „Noskawery” -Paweł Beręsewicz

 

Paweł Beręsewicz to jeden z laureatów Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Noskawery” to bardzo pouczająca i współczesna książka o mechanizmach świata reklamy i mody, skierowana do najmłodszych czytelników. Reklama jest narzędziem skutecznie ogłupiającym. Dzięki niej można sprzedawać rzeczy, które są nikomu niepotrzebne, wywoływać na nie modę. W humorystyczny sposób autor opisuje kilka cech współczesnego społeczeństwa, skłania do refleksji i weryfikacji własnej postawy życiowej. Jak pisze o książce Joanna Papuzińska to „lektura-psikus” , która zaskoczy zarówno dziecko jak i rodzica. Warto jednak pamiętać, że współczesne reklamy to przede wszystkim narzędzia sprzedaży i nie można zbyt pochopnie ulegać ich wpływom oraz manipulacji. „Przecież lubi się ludzi za to, co mają w środku, a nie za to, co na sobie noszą” (s.19)

2

Baśnie naturalnie-konkurs plastyczny

Konkurs polegał na wykonaniu z materiałów naturalnych (np. kamienie, patyczki, muszelki) płaskiej kompozycji plastycznej będącej interpretacją wybranych baśni świata. Uczestnicy konkursu przedstawiają ją w formie fotografii.

Oto prace wybrane do konkursu ogólnopolskiego:

michal-lasota-krolewna-sniezka                      alicja-czekaj-brzydkie-kaczatko

Michał Lasota    „Królewna Śnieżka”                                                                   Alicja Czekaj   „Brzydkie kaczątko”

malgosia-siarkowska-wyspa-slonca                      roland-wypych-trzy-swinki

Małgorzata Siarkowska  „Wyspa słońca”                                                         Roland Wypych   „Trzy świnki”

Czytanie pod chmurką

W grudniu dzieci z zerówki słuchały opowieści o przygodach sympatycznej krówki z serii „Mama Mu” Tomasa Wieslandera.  Książkę pt. „Mama Mu na sankach” przeczytali     Małgosia Siarkowska i Michał Lasota. Mama Mu zawsze bawi się wesoło, może nawet zjeżdżać na sankach. Nawet krytyczny wobec pomysłów mamy Mu, Pan Wrona spróbował pokierować sankami. Brawurowe popisy na sankach kończą się w zaspie i to jest prawdziwa frajda. „-Wjechałaś we wszystkie tyczki slalomu- powiedział.-W każdą jedną! -Muu,  ale było super!- zaśmiała się Mama Mu.- A najbardziej super było,  jak zleciałam. -Zrobił się ogromny rów- stwierdził Pan Wrona.- Mamo Mu, jesteś za gruba. -Też mi , muu. Wcale nie jestem za gruba.  To śnieg jest za miękki.” Piękne, bogate w szczegóły ilustracje Svena Nordqvista celnie przedstawiają charakter zdarzeń i bohaterów.

 

img_1112 img_1113

Pasowanie na czytelnika

Tradycyjne, uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej odbyło się 24 lutego. W roku szkolnym 2016/2017 uroczystość uświetnił występ starszych koleżanek i kolegów z DKK, którzy zaprezentowali inscenizację pt. „Dziękujemy książce”. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczanie książek, rozbudzanie w dzieciach chęci do czytania oraz wyrabianie prawidłowych nawyków czytelniczych i szacunku do książek. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki do samodzielnego czytania. Przekazano również list do rodziców, aby podkreślić wartość czytania przez dzieci i dla dzieci w procesie ich intelektualnego rozwoju.

  focia

Czytanie po chmurką

Kim jest Basia?

Jest kilkuletnią dziewczynką mieszkającą z rodzicami i dwójką braci. Chodzi do przedszkola, bawi się z rówieśnikami i poznaje świat. Czasem bywa niegrzeczna, ale jest tak fajna, że wszyscy ją lubią! „Basia i Taniec”- Zofia Stanecka, ilustracje Marianna Oklejak

Tym razem Basia odkrywa tajniki tańca. Mama Basi ma zamiar zapisać się na taniec brzucha. Mała Basia wpada na świetny pomysł, by sprawdzić czy jej brzuszek też potrafi tańczyć… niestety efekty będą marne. Czy Basia zniechęci się do tańca? A może znajdzie jakiś nowy rodzaj tańca, który będzie dla niej idealny?

Tę sympatyczną i pięknie ilustrowaną książeczkę przeczytały przedszkolakom Małgosia Siarkowska i Wiktoria Rosolska.

DZIEŃ KSIĄŻKI

W maju tradycyjnie obchodzimy Dzień Książki. Z tej okazji odbył się apel dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki przedstawiły szereg ciekawostek o książkach.      Jaka jest największa książka na świecie?  Najmniejsza…?  Najdroższa…? Najpopularniejsza…? A może istnieje pachnąca książka kucharska?…

Koło artystyczne ciekawie zaprezentowało się w inscenizowanej  piosence do słów Hanny Ożogowskiej  pt.   ” Malowany wózek”.

Rozstrzygnięto także konkursy czytelnicze „Zakładka do książki” oraz „Na wszystko jest przysłowie”. Laureaci otrzymali nagrody. Gratulujemy.

20170512_112603 (Kopiowanie) 1 2 3 4 5 6

 

ROK SZKOLNY 2017 /2018

 

Dyskusyjny Klub Książki

W roku szkolnym 2017/2018 w spotkaniach DKK uczestniczą uczennice klasy czwartej. W październiku przeczytaliśmy książkę Ulfa Starka „Czy umiesz gwizdać Joanno”.  Historia głównego bohatera, Bertila bardzo nas  wzruszyła. Chłopiec pragnął mieć dziadka, który częstowałby kawą i  nauczyłby go gwizdać. Dziadka, którego mógłby kochać. Na szczęście jego kolega Ulf wie gdzie takiego dziadka znaleźć…  Jest to opowieść o przyjaźni, radości bycia razem, i o pożegnaniu. Każdy kto przypomina sobie wiele wesołych i ciekawych chwil spędzonych z własnym dziadkiem na pewno zrozumie główną myśl tej pięknej opowieści.  Dyskutowaliśmy o książce, relacjach dzieci z osobami starszymi , był konkurs związany z tą opowieścią. Próbowaliśmy też gwizdać, ale nie wszystkim to wychodzi…

Ulf Stark to ceniony szwedzki autor książek dla dzieci, wyróżniony wieloma nagrodami. Na podstawie książki „Czy umiesz gwizdać  Joanno” powstał film, który pokazywany jest w szwedzkiej telewizji na święta Bożego Narodzenia.

IMG_1201

Czytanie pod chmurką”- 27 października 2017.

Z okazji Dnia Bibliotek Szkolnych Dyskusyjny Klub Książki  przygotował dla przedszkoli  kolejne „Czytanie pod chmurką” . Tym razem atrakcją dodatkową były pacynki zwierząt  towarzyszące czytającym.

Dzieci wysłuchały wierszy o słoniach, zebrze i pieskach. Były to:

Wanda Chotomska : Słonie;  Kundel Bury,

Jan Brzechwa:  Psie smutki,

Henryk Panusz: Zwierzyniec,

Agnieszka Fraczek: Wyliczanki bez trzymanki.

Pięknie czytały i odgrywały pacynkami role zwierząt z wierszy: Patrycja Lembowicz, Aurelia Giza Aleksandra Leśniak, Zuzanna Leszcz, Kinga Krzyżanowska. Dziewczęta otrzymały wielkie brawa.

Slajd2 Slajd3 Slajd4Slajd5 Slajd6 Slajd7 Slajd8

 

 

 

Konkurs „Książki są fajne i kropka”

W październiku uczniowie klas 1-7 brali udział w konkursie plastycznym ogłoszonym przez bibliotekę szkolną pod hasłem „Książki są fajne i kropka”. Wpłynęło wiele prac w formie plakatu zachęcającego do czytania, ilustracji lub projektu  okładki  książki. Wyłoniono laureatów w klasach 4-7 oraz 1-3.

Pierwsze miejsce:  Szymon Hamerliński  i  Małgosia Siarkowska.

Drugie miejsce:  Aleksandra Loziuk i Milena Banaszkiewicz.

Trzecie miejsce: Alicja Czekaj i Natalia Kuźmicka.

Wyróżnienia:  Jakub Bierówka, Amelia Miarka, Martyna Kaczmarek, Sylwia Musiał, Krystian Sochacki, Martyna Sochacka, Michalina Olejniczak.

Gratulujemy.

Slajd2 Slajd3 Slajd4Slajd5 Slajd6 Slajd7 Slajd8Slajd9

 

„Z książką mi do twarzy”

 

W roku szkolnym 2017/2018 trwa akcja „Z książką mi do twarzy”. Co dwa miesiące wyłonimy najlepszego czytelnika w szkole. We wrześniu i październiku najlepsze okazały się Aleksandra Leśniak i Kinga Krzyżanowska. Gratulujemy!

Slajd2

GRUDNIOWE „CZYTANIE POD CHMURKĄ”

 

Ile powinien ważyć plecak przedszkolaka i ucznia?

Czego nie usłyszy gaduła?

Na takie i inne pytania odpowiedź usłyszały przedszkolaki z grupy „Smoków” oraz         zerówki    na grudniowym  „Czytaniu pod chmurką”.  Opowiadania o rodzinie Wafelków        ze zbioru ” Dziecięce sprawy, czyli jak sobie radzić na co dzień i od święta”  Joanny Krzyżanek przeczytały przedszkolakom- Kinga Krzyżanowska („O jeżyku i robocie”) i Aurelia Giza          („O papugach i gadułach”).

Cała książka to zbiór zabawnych historyjek, które przydarzyły się rodzinie Wafelków. Ich tematyka dotyczy wyzwań, na jakie mogą natknąć się dzieci przedszkolno-szkolne. Główną bohaterką jest Lusia, pięcioletnia dziewczynka chodząca do przedszkola w grupie „Szczypiorków”. Lusia ma brata Filipa, ucznia drugiej klasy, który pracuje nad sprzątającym za niego robotem. Mama Małgosia jest nauczycielką ,a tata Marek jest właścicielem sklepu         z wafelkami. Cała rodzina wspiera się i pomaga co stanowi bardzo pozytywny aspekt książki. Humorystyczne ilustracje Zenona Wiewiurki  są fantastycznym uzupełnieniem treści książki. Polecamy zapoznanie się z rodziną Wafelków.

Slajd2 Slajd3

 

Dalsze przygody rodziny Wafelków ze zbioru „Dziecięce sprawy…” Joanny Krzyżanek  przeczytały        w klasie pierwszej Aurelia Giza i Kinga Krzyżanowska  (12.01. 2018r.) Myślą przewodnią opowiadań była współpraca w grupie.

Slajd2Slajd3

„Z książką mu do twarzy”.

Najlepszym czytelnikiem w listopadzie i grudniu został Jakub Maj.

Slajd4

 

 

Pasowanie na czytelnika

Uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej odbyło się 3 marca. Dyskusyjny Klub Książki przygotował z tej okazji inscenizację pt. Szanuj książki”, natomiast pierwszaki wzorowo recytowały wiersze o książkach. Dzieci tradycyjnie otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki do samodzielnego czytania. Rodzicom przekazano list otwarty mówiący o zaletach czytania dzieciom.

Slajd2 Slajd3 Slajd4Slajd5

Laureaci akcji ” Z książką mi do twarzy „

Slajd6

 

BALTIC PIES, KTÓRY PŁYNĄŁ NA KRZE” -BARBARA GAWRYLUK

Marcowe „Czytanie pod chmurką” poświęcone było książce Barbary Gawryluk  „Baltic  pies , który płynął na krze”. Dzięki czytającym dziewczętom, Oli Leśniak  i Kindze Krzyżanowskiej  przedszkolaki  poznały  Baltica i pana Adama Buczyńskiego, który  go uratował. Ta opowieść oparta jest na prawdziwych zdarzeniach. Psa, który płynął Wisłą   na kawałku kry, obserwował cały świat. Podejmowane akcje ratownicze nie udawały się, a pies na krze dotarł do Bałtyku. Historia na szczęście kończy się szczęśliwie. Wycieńczonego i przemarzniętego psa ratuje z opresji statek badawczy Baltica i choć znamy historię i jej zakończenie, oddychamy z ulgą.

Książka Barbary Gawryluk to wzruszająca historia  o rodzącej się w najtrudniejszych warunkach miłości między psem a człowiekiem. Autorka poprzez historię “Baltica” uczy nas miłości do zwierząt. Udowadnia, że zwierzę potrafi cierpieć, bać się, ale i bezgranicznie kochać. Dużo zależy od tego, na kogo trafi taki psiak. Bohater, po wielu przeszkodach, ostatecznie rozkwita przy panu Adamie. Podobnie dzieje się z marynarzem, który uratował Baltica. On też staje się bardziej szczęśliwy.

Myślimy, że po lekturze takiej książki staniemy się bardziej wrażliwi. Nie ma w niej miejsca na obojętność. A ciepła tu wiele – nawet ilustracje świetnie oddają nastrój tej opowieści. To książka z przesłaniem nie tylko do dzieci. Mamy też nadzieję, że jeśli kiedyś zdarzy się wam zobaczyć porzuconego psa, nie zostawicie go bez pomocy. Proście dorosłych, żeby działali, nie pozwólcie żeby zwierzętom działa się krzywda.

Slajd2 Slajd3

 

 

Najlepszym czytelnikiem lutego i marca został Wojciech Trzebiński z klasy drugiej.

GRATULUJEMY!

Slajd2

 

Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim
W ramach  Dyskusyjnych Klubów Książki 17 kwietnia 2018 roku klasa pierwsza i druga uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Łukaszem Wierzbickim , które odbyło się w GOK     w Świdnicy. W ubiegłym roku gościły Pana Łukasza w naszej szkole klasy 4-6 , tym razem dzieci młodsze miały okazję zapoznać się z jego twórczością. Autor zaprezentował swoje książki  „Afryka Kazika” i  „Dziadek i niedźwiadek” w charakterystyczny dla siebie dynamiczny i ciekawy sposób czym zdobył serca młodych czytelników. Wszyscy chcieli uczestniczyć w scenkach przedstawiających przygody bohaterów kolejnych książek „Machiną przez Chiny” oraz „Ocean to pikuś”. Kilka razy na widowni pojawiał się las rąk.

Za ciekawe przeżycia dzieci podziękowały oklaskami, a obdarowane zostały  pamiątkowymi zakładkami z autografem. Można było także kupić książkę i poprosić o dedykację autora.  Na spotkaniu nie można było się nudzić, czas upłynął bardzo szybko, pozostawiając wszystkim uczestnikom niezapomniane wrażenia.
Spotkanie na pewno będzie motywacją do sięgania po książki Łukasza Wierzbickiego. Już tego samego dnia dzieci odwiedziły bibliotekę w ich poszukiwaniu.

Slajd2 Slajd3 Slajd4Slajd5 Slajd6

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PAWŁEM WAKUŁĄ

Dnia 24 kwietnia  2018 r. w Bibliotece Szkolno-Publicznej w Słonem odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą –  autorem książek dla dzieci, ilustratorem, rysownikiem-humorystą. Od lat związany jest z tygodnikiem „Angora” oraz popularnym dodatkiem dla dzieci (i nie tylko) – „Angorka”. w 2007 roku zbiór opowiadań Co w trawie piszczy został wyróżniony w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. W 2011 został nominowany do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za Kajtka i Yetika.  Inne jego dzieła to między innymi  „Mój tata jest olbrzymem” oraz historyczne opowieści zebrane w kilku publikacjach, jak na przykład „Piastowskie orły – 10 opowiadań z czasów Piastów” oraz   „Od morza do morza – 10 opowiadań z czasów Jagiellonów”.

Paweł Wakuła przyjechał na zaproszenie  Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego  w naszej bibliotece. W spotkaniu brały udział dzieci z klas 1-3 SP Słonem.

Autor poruszał tematy przyrody, ekologii oraz wspominał staropolskie, baśniowe stworzenia jak chochliki i rusałki, leśne licha i żabony, błędne ogniki, dziwożony,  bagienniki, latawice i wiele, wiele innych. W trakcie spotkania Pan Paweł tworzył interesujące  ilustracje  bohaterów swoich opowiadań, które zostały nam na pamiątkę. Na zakończenie chętnie wpisywał  i rysował  autografy  w książkach.

Slajd2 Slajd3 Slajd4Slajd5 Slajd6 Slajd7 Slajd8

 

 

  Dzień Książki i Praw Autorskich

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich w Bibliotece Szkolno-Publicznej w Słonem odbył się konkurs plastyczny „Róża dla książki”. Uczestnicy wykazali się kreatywnością i wykonali róże do wazonu, w koszu,  z plasteliny, papieru, kartonu ,nawet z łyżeczek plastykowych. Pełna różnorodność jak to na królową kwiatów przystało.

Nagrody otrzymali:

Szymon Siarkowski,

Laura Wypych,

Roland Wypych,

Krystian Sochacki,

Kalina Makała.

Wyróżnienia:

Aleksandra Loziuk,

Dominik Rogala,

Jakub Bierówka,

Zuzanna Tomaszewska,

Miszel Najda.

Gratulujemy!

Slajd2 Slajd3 Slajd4 Slajd5

 

 

„ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ 2018”

Dziewiętnastego maja odbył się po raz drugi rajd rowerowy „ Odjazdowy Bibliotekarz”. Biblioteka  w Świdnicy oraz w Słonem zaprosiły do udziału w rajdzie miłośników książek, bibliotek i rowerów. W naszym „Odjazdowym Bibliotekarzu” wzięły udział trzydzieści dwie osoby z kilku miejscowości -Świdnica, Słone Letnica, Drzonów, Zielona Góra. Okazało się ,że podobnie jak za pierwszym razem pogoda wyjątkowo sprzyja „Odjazdowym Bibliotekarzom”, bo po kilku bardzo chłodnych dniach jak na zamówienie zaświeciło piękne słońce. Dlatego pełni entuzjazmu i dobrego humoru wyruszyliśmy    w drogę.

Uczestnicy rajdu  ze Świdnicy wyjechali o godzinie dziesiątej malowniczą, leśną ścieżką na spotkanie z grupą rajdowców ze Słonego. Potem już wspólnie ruszyliśmy trasą: Słone, Buchałów, Drzonów, Radomia, Słone. Mijając urokliwe zakątki przyrody dotarliśmy do mety, na plac zabaw w Słonem gdzie czekał  zasłużony odpoczynek i piknik. Był pyszny tort w kształcie książki, pieczenie kiełbasek, rozmowy o książkach.

Zainteresowanie wzbudziły  zgromadzone na mecie książki z oznaczeniem społecznej akcji o nazwie   Bookrossing,  czyli książka krążąca lub książka w podróży. Jest to ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa polegająca na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscu publicznym po to aby znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Wiele książek zostało uwolnionych podczas naszej akcji, może znajdą się kiedyś daleko stąd. Życzymy im wielu czytelników.

Po tej energetycznej i sympatycznej imprezie uznaliśmy rajd za ciekawy sposób spędzania majowej soboty. Na pożegnanie każdy z uczestników rajdu dostał pamiątkowy dyplom.

Slajd2 Slajd3 Slajd4 Slajd5 Slajd6 Slajd7 Slajd8 Slajd9 Slajd10 Slajd11 Slajd12 Slajd13 Slajd14 Slajd15 Slajd16 Slajd17

 

 

 

ROK SZKOLNY 2018 / 2019
Obchody Dnia Bibliotek Szkolnych to dobra okazja aby spotkać się w bibliotece.

Uczniowie, którzy ją odwiedzili 26 października wzięli udział w warsztatach „Od kamienia do e-booka”.

Uczestnikom zajęć zaprezentowano pokaz multimedialny dotyczący historii pisma i książki. Pokazano  różne formy książek papierowych i współczesnych, elektronicznych.  Dzieci dowiedziały się jak ludzie w różnych kulturach rozwijali sposoby przekazywania wiedzy i informacji. Poznały trudne słowa np. piktogramy (prehistoryczny facebook) ,pismo klinowe, zwój, kodeks, papier czerpany.

Po prezentacji, w trakcie której dzieci włączały się do rozmowy na zaproponowany temat, przystąpiliśmy do zajęć plastycznych polegających na pisaniu liter za pomocą  pisma klinowego. Tabliczki gliniane zastąpiły jednak tabliczki z kakaowej masy solnej.

Wszyscy chętnie pracowali i doszli do wniosku, że pismo klinowe było trudnym sposobem przekazywania informacji.

WYSTAWA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W historii Polski datą o symbolicznym wymiarze jest bez wątpienia 11 listopada. Tego dnia po latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Spełniły się marzenia kilku pokoleń Polaków o życiu w wolnej Ojczyźnie. Wystawa w bibliotece szkolnej poświęcona jest temu wydarzeniu. Zaprezentowane zostały książki dla dzieci  o tematyce patriotycznej.  Zapraszamy do oglądania.

„CZYTANIE POD CHMURKĄ”

W  roku szkolnym 2018/2019 „Czytanie pod chmurką” zainaugurowała Aurelia Giza. Przeczytała dla sześciolatków pouczającą, rymowaną opowieść  pod tytułem  „POLSKA” napisaną przez Małgorzatę Strzałkowską. Dzieci poznały granice naszego kraju, sąsiadów, największe rzeki i piękną polską przyrodę. Do przeczytania tej książeczki zachęca pogodny tekst, duża czcionka i piękne ilustracje Piotra Nagina.

REALIZUJEMY NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Drodzy czytelnicy

W 2018 roku Szkoła Podstawowa w Słonem  przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Program jest odpowiedzią na niski poziom czytelnictwa w naszym kraju, co potwierdzają liczne badania. Jego realizacja ułatwi czytelnikom dostęp do książek, a dzięki wzbogaceniu księgozbioru biblioteki, umożliwi wzrost czytelnictwa wśród uczniów. Za uzyskane pieniądze we wrześniu 2018 roku zakupiono do biblioteki szkolnej wiele tytułów książek, zasugerowanych przez uczniów i nauczycieli.

Gorąco zachęcamy do wypożyczania i czytania.

Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY

W roku szkolnym 2018/2019 kontynuujemy akcję pod hasłem „Z książką mi do twarzy”. Najlepszym czytelnikiem września i października został Miłosz Olejniczak. Gratulujemy!

W MEDIATECE „SZKLANA PUŁAPKA”- 26.11.2018

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa siódma i ósma odwiedziła Mediatekę „Szklana Pułapka” w Zielonej Górze. Uczniowie obejrzeli prezentację oraz wysłuchali komentarza na temat różnych form książki w historii cywilizacji ludzkiej. Była mowa o dalekiej przeszłości i takich pojęciach jak księga dłoni, kipu, hieroglify, a także współczesnych pomysłach człowieka takich jak audiobook lub antyksiążka. Praktyczna część zajęć dotyczyła poszukiwań wybranych przez bibliotekarza książek  w katalogu elektronicznym . Uczniowie po  zapoznaniu się z jego działaniem  mogli sprawdzić w jakiej bibliotece zielonogórskiej wybrane książki  są dostępne.

CZYTANIE POD CHMURKĄ-GRUDZIEŃ 2018 r.
KTO PRZYTULI MISIA TULISIA? -DAVID MELLING
Pierwszy tom kultowej serii o lubiącym się przytulać misiu przeczytała w Oddziale Przedszkolnym „Smoki” Zuzanna Kotarska. Dzieci pokochały misia od pierwszego obrazka. Czy chcesz, żeby ktoś cię naprawdę mocno przytulił? Dołącz do Misia Tulisia, który szuka prawdziwego, misiowego przytulenia!
Urocza, ciepła historia o misiu, który budzi się ze snu zimowego i szuka kogoś, kto go przytuli. Odkrywa, że najlepiej przytulić się do swojej mamy.

ZA DUŻO MARCHEWEK- KATY HUDSON
Wojtek Trzebiński przeczytał w zerówce urzekającą historię o małym króliku i jego miłości do marchewek. Właściwie to kocha je tak bardzo, że w jego przytulnej norce zaczyna brakować dla niego miejsca. Kiedy przyjaciele proponują mu pomoc, królik z radością ją przyjmuje. Ale czy mnóstwo marchewek nie oznacza przypadkiem mnóstwa kłopotów dla królika i jego przyjaciół? Ta urocza książka pokazuje, jak siła przyjaźni pomaga przetrwać trudne chwile w życiu. Nawet gdy po drodze spotykają nas niekoniecznie miłe niespodzianki. Przyjaźń i dzielenie się z innymi są ważniejsze niż posiadanie. Książka jest fantastycznie zilustrowana. Grafika wspaniale obrazuje przedstawione w opowieści sytuacje.

LENKA I MAGICZNE DRZEWO-IRENA LANDAU
OSMOKU SPOD WAWELU-WOJCIECH WIDŁAK
Książeczkę „Lenka i magiczne drzewo” przeczytała przedszkolakom Agnieszka Krzemieniec. To krótki tekst o przyjaźni ,o tym jak wygląda gdy kwitnie i co się z nią dzieje gdy gaśnie. Przyjaźń to ,niestety, coraz częściej towar deficytowy. Miłość jakoś funkcjonuje ,a przyjaźń gdzieś nam się w tym pędzie ,tłoku i natłoku czasami zawierusza. Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy drzewa przyjaźni Lenki i Marysi.
Wysłuchały także bajki o smoku spod Wawelu czytanej przez Julię Bendkowską. Mieszkańcy Krakowa są przerażeni. W jamie pod Wawelem zamieszkał straszliwy smok. Ma ogromny apetyt i zjada dosłownie wszystko, co napotka na swojej drodze. Czy znajdzie się śmiałek, który zdoła go pokonać? Legenda o smoku wawelskim w nowej odsłonie autorstwa mistrza pióra – Wojciecha Widłaka. Obie książeczki ciekawie zilustrowała Jola Richter-Magnuszewska.

Laureatami akcji „Z książką mi do twarzy” za listopad i grudzień zostali Natalia Jasińska i Piotr Lider- Czapla.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej odbyło się 15 lutego 2019 r. w bibliotece szkolnej. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a uroczystość uświetnił występ uczniów z Dyskusyjnego Klubu Książki pt. „Alfabet i książki”. Dzieci tradycyjnie otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki do samodzielnego czytania. Przekazano również list do rodziców podkreślający wartość czytania przez dzieci i dla dzieci w procesie ich intelektualnego rozwoju.

CZYTANIE POD CHMURKĄ

W marcu Wojtek Trzebiński przeczytał przedszkolakom, „Smokom” piękną książeczkę Helen Stephens pt. Jak schować lwa”. To pierwsza książka z serii przetłumaczona na wiele języków, obsypana prestiżowymi nagrodami. Wesoła, urocza historia o wyjątkowej przyjaźni. Bohaterowie to niby zwykła dziewczynka i lew, który zachowuje się nie do końca jak lew, lecz jak niesforny brat, a w finałowej scenie w ogóle jak bohater. Nie ma tu magii, to po prostu świat widziany oczami dziecka, gdzie naprawdę dużo jest możliwe. Nie na darmo na okładce książki jest znaczek przyjaznej łapki, co ma oznaczać książkę, którą kochają dzieci na całym świecie.
Książka porusza temat ważny dla dziecka, czyli co warto dostrzegać w drugim człowieku, a co jest zupełnie nieistotne. Przyklejanie łatek przychodzi nam stosunkowo łatwo, dzieci dzięki swojej ufności potrafią dostrzec w innych dobroć.

Aurelia Giza, również w marcu gościła w zerówce. Przeczytała dzieciom przezabawną książkę Ulfa Starka „Jak tata się z nami bawił”.
Tytułowy tata, który nie ma zwyczaju bawić się z synami, któregoś wieczora, gdy mamy nie było w domu, rzuca hasło „Pobawmy się”! Chłopcy są, delikatnie mówiąc zdziwieni i nie są w stanie nic wymyślić. Nic to, tata staje na wysokości zadania i wymyśla zabawę w chowanie klucza. Nie zgadniecie gdzie Ulf schował cenny klucz od sekretarzyka, w którym tata trzyma swój gramofon…
Zdradzę tylko, ze klucza nie da się odzyskać, a tata na pytanie mamy jak się bawił z dziećmi, odpowiada: nie najgorzej, ale na jakiś czas mi wystarczy.
Książka mądra, ciepła, dowcipna. Narratorem jest mały Ulf, który obserwuje świat dorosłych z dziecięcej perspektywy. Autor potrafi wczuć się w psychikę i uczucia małego dziecka, dzięki czemu opowieść jest prawdziwa i przekonująca. Ilustracje Mati Leppa są doskonałym uzupełnieniem treści.

Piotr Wysoczański został laureatem akcji „Z książką mi do twarzy”
w miesiącach od stycznia do marca 2019 r.
Gratulujemy!

Tydzień Bibliotek obchodziliśmy w roku 2019 w dniach 8-15 maja pod ogólnopolskim hasłem #biblioteka. Z tej okazji pojawiło się dla czytelników szereg atrakcji.
W czwartek 9 maja 2019 roku w Bibliotece Szkolno- Publicznej w Słonem gościła poetka regionalna zamieszkała w Świdnicy , Bogumiła Hajdasz. Spotkanie odbyło się w ramach spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki i skierowane było do czytelników dorosłych. Pani Bogusia gościła w Słonem po raz drugi, poprzednio w grudniu 2014 roku odwiedziła dzieci z klas 1-3. W klimatycznej atmosferze pachnących ziół i płonącej świecy czytelnicy mieli okazję słuchać pięknych i wzruszających wierszy czytanych przez autorkę. Pani Bogumiła opowiadała o swojej drodze do pisania, o tym czym dla niej jest poezja. Dzieliła się ze wszystkimi swoją empatią do ludzi i miłością do przyrody. Przedstawienie utworów o zróżnicowanej tematyce i różnorodnym ładunku emocjonalnym pozwoliło odkryć przed zebranymi wachlarz zainteresowań poetki oraz dostrzec jej wrażliwość i szczerość przekazu.
Biblioteka otrzymała w prezencie komplet wydanych broszur z wierszami Pani Bogusi, a odwdzięczyła się podobną broszurą, lecz z wierszami i legendami pisanymi przez dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki . Spotkanie zakończyło się luźną rozmową przy herbatce o wrażeniach jakie zaoferował ten wieczór.

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, w poniedziałek 13 maja klasy 1-3 brały udział w spotkaniu autorskim z Agnieszką Ginko, które odbyło się w GOK w Świdnicy.

Agnieszka Ginko jest pisarką i poetką, autorką ogólnopolskich konkursów poetyckich.  Za swoją twórczość dla dzieci otrzymała w 2015 roku ogólnopolską Nagrodę Guliwer w Krainie Olbrzymów. Pani Agnieszka mieszka obecnie w Zielonej Górze, koordynuje pracę Biblioteki Obcojęzycznej  w W i MBP oraz należy do Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów.

Na spotkaniu z dziećmi autorka czytała fragmenty swoich książek „Bajki z dżungli i oceanów” oraz „Tutlandia”. Opowiadała o tym skąd czerpie pomysły do swoich książek. Podkreślała, że pierwszymi recenzentami są jej własne dzieci, ich uwagi są zawsze uwzględniane. Trzeba przyznać, że opowiadania o rodzinie Tutków z serii „Tutlandia” są pogodne, zabawne i doskonale odzwierciedlają dziecięcy sposób patrzenia na świat. Autorka miała dobry kontakt z dziećmi. bardzo przypadła im do gustu zabawa w naśladowanie kartki papieru, jej wyginania, składania, a nawet zgniatania.

Na końcu spotkania czytelnicy mogli zdobyć książkę z autografem autorki. chętnych było wielu.

Tydzień Bibliotek w tym roku nieco się przedłużył. W piątek 17 maja nasz Dyskusyjny Klub Książki wpadł z wizytą do DKK przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Celem wizyty była wymiana doświadczeń oraz integracja obu grup młodych czytelników. Obejrzeliśmy pouczające przedstawienie o tematyce ekologicznej w wykonaniu gospodarzy. Natomiast my pochwaliliśmy się wykonanymi w ostatnim czasie lapbookami. Lapbook to w wolnym tłumaczeniu „książka na kolanach”. Skoro jest to książka, to musi mieć swój tytuł i treść. Nasi klubowicze wykonali ciekawe „książki na kolanach” i włożyli w nie sporo pracy. Są na różne tematy: psy, koty, konie, motyle, wilki, ryby polskich rzek, kawia domowa, a nawet dwie dotyczą gry komputerowej. Spotkanie przebiegło w milej atmosferze, czas upłynął szybko. Wszyscy doszli do wniosku, ze warto kontynuować takie nietypowe spotkania DKK.

„ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ 2019”
Osiemnastego maja odbył się po raz trzeci rajd rowerowy „ Odjazdowy Bibliotekarz”. Wzięli w nim udział miłośnicy książek, bibliotek i rowerów ze Słonego, Świdnicy, Letnicy, Drzonowa. Jak zawsze pogoda dopisała tego dnia. Wyjechaliśmy ze Słonego o godzinie 10.30 z placu przy szkole. Zatrzymaliśmy się w Buchałowie gdzie dołączyła do nas jeszcze jedna uczestniczka rajdu z Drzonowa. W drodze do Letnicy musieliśmy pokonać nie lada górkę. Nie każdemu udało się nie zsiadać z roweru. Wytchnieniem był zjazd i podziwianie przyrody. W Letnicy zatrzymaliśmy się na trochę dłużej. Czekaliśmy na grupę ze Świdnicy. Gdy przyjechali, okazało się, że jeden z rajdowców przebił dętkę. Po tych drobnych przeszkodach ruszyliśmy wspólnie w stronę mety do Grabowca. Tam przywitano nas bardzo serdecznie. Mieszkańcy Grabowca z Panią sołtys na czele przygotowali ognisko i piknik. Naszą uwagę zwróciły koszulki z karpiem i napisem „Grabowiec”, które mieli na sobie. Odpoczywaliśmy w miłej atmosferze. Dzieci brały udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez GOK w Świdnicy. Mieszkańcy Grabowca otrzymali książki umieszczone w pomysłowej skrzyneczce z podpisem „Biblioteczka Grabowca”. Na pożegnanie każdy z uczestników rajdu dostał tradycyjny pamiątkowy dyplom. Pełni wrażeń wracaliśmy drogą przez las do Drzonowa, a dalej przez Radomię do Słonego.
Do zobaczenia w przyszłym roku.

28 maja, na długiej przerwie członkowie DKK zaprezentowali lapbooki swoim szkolnym kolegom.
Co to jest lapbook? To coś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na dany temat. Teczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w książeczkach , kieszonkach, karteczkach o różnych kształtach. Lapbook jest też czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na kolanach. Ma w sobie coś z pamiętnika, do którego dzieci chętnie zaglądają, i który chętnie prowadzą.

KRYSTIAN SOCHACKI to laureat akcji „Z książką mi do twarzy” w kwietniu i maju. Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w akcji w przyszłym roku szkolnym.

Konkurs na dzienniczek lektur „Czytam i notuję” rozstrzygnięty.
Całoroczny konkurs na dzienniczek lektur „Czytam i notuję” wymaga pracy i systematyczności , pomysłowość także się przydaje. W dzienniczkach znalazły się najbardziej cenione, autorskie notatki, ilustracje, a nawet notatki w formie komiksu. Podsumowanie konkursu za rok szkolny 2018/19 i rozdanie nagród miało miejsce 18 czerwca. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach, kasy 1-3 oraz 4-8.
LAUREACI:
klasy 4-8
I Miejsce: Maria Wysoczańska i Hubert Serbinowski
II miejsce: Sylwia Musiał i Oleksandra Loziuk
III miejsce Roland Wypych
klasy 1-3
I miejsce: Julia Bendkowska i Krystian Sochacki
II miejsce: Marta Korotusz i Natalia Jasińska
III miejsce: Maja Zając i Rafał Jakubowski
Wyróżnienia: Jakub Bierówka, Patryk Rogala, Dominik Rogala

Rok szkolny 2019 / 2020

Narodowe Czytanie odbyło się w Bibliotece Szkolno-Publicznej dwunastego września.
Spotkanie było skierowane do osób dorosłych i młodzieży. Wybrano do czytania fragmenty trzech nowel:
– „Sachem”- Henryk Sienkiewicz
-„Dobra pani”- Eliza Orzeszkowa
-„Katarynka”- Bolesław Prus
Na wstępie Ewa Mulawa przedstawiła gościom ideę społecznej akcji Narodowego Czytania, natomiast Pani Teresa Przykuta wygłosiła słowo wiążące dotyczące epok literackich, w których tworzone były wybrane nowele. Brawami zostało nagrodzone czytanie Pań Teresy Przykuty, Beaty Pańtak oraz Ewy Mulawy. Na zakończenie oglądaliśmy nowelę filmową „Katarynka” w reżyserii Stanisława Jędryki. Spotkanie przebiegło w uroczystej i miłej atmosferze. Uczestnicy otrzymali program spotkania, oglądali wystawę poświęconą pisarzom ośmiu nowel na ośmiolecie Narodowego Czytania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

Dnia 24 września 2019 r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Szkolno-Publicznej w Słonem odbyło się spotkanie autorskie z cenioną i znaną pisarką dla dzieci Renatą Piątkowską, w którym uczestniczyły dzieci z klas 1-3.
Zainspirowana książkami czytanymi w dzieciństwie, a także z chęci zaszczepienia w dzieciach i rodzicach nawyku czytania – nie oglądania dobranocek, postanowiła napisać coś dla najmłodszych.
Pisarce towarzyszyła lektorka, Pani Malwina Kożurno. Renata Piątkowska opowiadała o książkach, które do tej pory napisała w barwny, ciekawy sposób z dużą dozą umiejętnie przemycanych treści edukacyjnych. Ciekawie opowiadała o książkach dotyczących przysłów Z przysłowiami za pana brat, Mądra głowa zna przysłowia. Mają one na celu przybliżenie młodemu czytelnikowi często używanych przysłów. Wyjaśniła również skąd wzięło się przysłowie mieć z kimś na pieńku. Dzieci zostały poddane testowi ze znajomości przysłów i wypadły doskonale.
Pani Malwina zapoznała dzieci z opowiadaniem Pani Renaty Piątkowskiej ,,Daleko jeszcze?”, które znajduje się w zbiorze pt. ,,To się w głowie nie mieści”. Uczestnicy spotkania żywiołowo reagowali na przygody i pomysły głównej bohaterki, rezolutnej Tosi. Spotkanie było tak skonstruowane, że po każdym wystąpieniu Renaty Piątkowskiej stosowny fragment książki czytała pani Malwina. Jej interpretacja wywoływała ogólną wesołość . Po spotkaniu, na którym na pewno nikt się nie nudził, można było kupić książki, do których autorka wpisywała specjalną dedykację. Specjalnego wpisu dokonała również w Księdze Pamiątkowej.

Twórczość Renaty Piątkowskiej pomaga dzieciom zrozumieć świat. Jej książki uczą, bawią i wychowują. Wiele tytułów autorki znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI. Za swoją książkę Wieloryb, podejmującą problematykę odmienności i tolerancji wśród dzieci, pisarka otrzymała Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, natomiast za Na wszystko jest sposób II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren. Pani Renata pisze o rzeczach i sprawach codziennych, z którymi każde dziecko może się zetknąć. Biblioteka w swoich zbiorach posiada 10 tytułów książek Renaty Piątkowskiej. Zapraszamy do czytania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poezja i Plastyka w Bibliotece

Dziesiątego października odbyło się w Bibliotece Szkolno-Publicznej w Słonem spotkanie autorskie z Bogumiłą Hajdasz pod hasłem „Inspiracje plastyczne poezją malowane”, organizowane w ramach projektu SPINACZ KULTURY-PODEPNIJ SIĘ!.
Spotkanie z poezją i plastyką od początku przebiegało w klimatycznej atmosferze. Na wstępie Pani Bogusia zaprezentowała swoje nowe wiersze, a potem uczestnicy spotkania mieli okazję przedstawienia swoich odczuć za pomocą różnych technik plastycznych. Powstało wiele ciekawych prac, z których w przyszłości powstanie pocztówka dla naszej miejscowości.
Bogumiła Hajdasz jest poetką, malarką, miłośnikiem wędkowania oraz działaczką społeczną, mieszka w Świdnicy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIE POD CHMURKĄ Z ELMEREM.

Trzydziestego października Maja i Julia przeczytały książkę Davida McKee „Elmer”. Jest to pierwsze opowiadanie o słoniu w kratkę z całej serii. Poznajemy tu Elmera, który wyróżnia się wyglądem w stadzie słoni. Ta inność zaczyna mu doskwierać, dlatego postanawia przemalować się na kolor słoniowy. Pomysł z początku wydaje się dobry, ale gdy nikt go nie rozpoznaje zaczyna się robić trochę dziwnie i smutno. Elmer nie wytrzymuje więc i wydaje z siebie żartobliwe “Buuuu”, co rozładowuje atmosferę i rozwesela pozostałe słonie. Zaczyna też padać deszcz, który zmywa farbę i demaskuje Elmera. A w stadzie panuje ogólna radość zarówno z powrotu lubianego kompana, jak i z jego najnowszego żartu. Mówi się, że to jest opowiadanie o tolerancji, ze względu na to jak bardzo Elmer jest inny i jak próbuje się dopasować do większości. Jednak jest to przede wszystkim opowiadanie o akceptacji dla samego siebie. Bo tak naprawdę żaden ze słoni nie ma problemu z jego wyglądem. Wszyscy lubią go takiego jaki jest. To sam Elmer źle się czuję we własnej skórze i wydaje mu się, że lepiej będzie, kiedy stanie się taki jak inni. Każdy jest wyjątkowy i ma w sobie coś, co wyróżnia go spośród innych- to wielkie przesłanie tej małej książeczki. Książki o Elmerze, pogodne, ciepłe i kolorowe, niosą nienachlane przesłania, które trafiają do każdego dziecka; poruszają sprawy ważne dla najmłodszych z humorem, przez co czynią je prostszymi. Właśnie dlatego nieprzerwanie od niemal dwudziestu lat uwielbiane są przez czytelników w ponad trzydziestu krajach na całym świecie, nie tylko tam, gdzie żyją słonie.

PAPIER CZERPANY-WARSZTATY

Własnoręczne czerpanie papieru jest ciekawym sposobem nauki poprzez zabawę. Choć nie jest to proste zadanie, to bez wątpienia przynosi dzieciom wiele radości. W czwartek 7 listopada dzieci z zerówki uczestniczyły w warsztatach papieru czerpanego, zorganizowanych z pomocą Biblioteki Szkolnej. Warsztaty papiernicze przeniosły dzieci na chwilkę w czasy średniowiecza. Na tych zajęciach dzieci zapoznały się ze sztuką wytwarzania papieru. Poznały etapy jego powstawania i aktywnie uczestniczyły w tym procesie. Każde z dzieci samodzielnie wykonało kartę papieru czerpanego z dodatkiem suchych liści i innych elementów ozdobnych. Zajęcia były ciekawą i pouczającą przygodą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„SOWA BIBLIOTECZNA” -ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
Uczniowie wykonali wiele ciekawych sówek rysowanych, malowanych, wyklejanych, oraz z różnorodnych materiałów. Pomysłowość dzieci zaskakiwała niejednokrotnie.
Wszystkie sowy mogliśmy oglądać na wystawie w listopadzie, obecnie zdobią bibliotekę.
Oto lista laureatów.
Nagrody :
Oliwia Rosińska
Kamil Matuszak
Zuzanna Szczecińska
Natalia Specht
Barbara Porada
Agata Sukiennik
Lena Mielcarek
Dominik Rogala
Michalina Olejniczak
Agnieszka Krzemieniec
Krystian Sochacki
Wojciech Trzebiński
Wyróżnienia:
Michalina Makarska
Wiktoria Krzemieniec
Maja Zając
Julia Będkowska
Zofia Pietras
Natalia Jasińska
Amelia Wojtuściszyn
Patrycja Lembowicz
GRATULUJEMY.

 

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIE POD CHMURKĄ- „Nieśmiałek” oraz „Maja i czerwony balonik”

Opowieść o nieśmiałym chłopcu, napisaną przez Sylwię Chutnik przeczytały pierwszakom dwunastego grudnia 2019 roku dziewczęta z klasy trzeciej Agnieszka Krzemieniec, Maja Zając, Zosia Pietras oraz z klasy piątej Wiktoria Krzemieniec. Chłopiec ten, dla potrzeb książki nazywany jest Nieśmiałkiem i boryka się z brakiem pewności siebie. Wstyd i strach utrudniają mu kontakty z rówieśnikami, których nie zna, a chodzenie do szkoły staje się przerażającym wyzwaniem. Publiczne wystąpienie napawa przerażeniem tak silnym, że dziecko zapomina o umiejętności mówienia, a perspektywa wyśmiania powoduję jeszcze większe kłopoty z otwarciem się. Autorka pokazuje, jak niewiele potrzeba by przełamać nieśmiałość dziecka – życzliwa pani pedagog z odpowiednim podejściem i przyjaciel, któremu można wszystko opowiedzieć, to maleńkie, ale jakże ważne kroki w pracy nad sobą. Nieoceniona jest także akceptacja rodziców oraz długa, mozolna praca – jednak efekt w postaci pokonywania własnych ograniczeń jest warty poświęcenia. Opowiastkę zdobią zabawne obrazki, pełne pulchnych policzków i wielkich oczu. Grube kartki, czytelny druk i twarda oprawa dopełniają całości. Po wysłuchaniu opowieści odważne pierwszoklasistki próbowały swoich sił w czytaniu pod chmurką wybranych tekstów z podręcznika, wypadły celująco.
Trzynastego grudnia Julia Bendkowska i Michalina Olejniczak przeczytały dzieciom z zerówki książeczkę Elizy Piotrowskiej „Maja i czerwony balonik”. To Urocza książeczka o przyjaźni, którą zilustrowała sama autorka. Dzieci z zaciekawieniem słuchały co działo się z czerwonym balonikiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE Z BAJKĄ
Dzieci z oddziału przedszkolnego „Smoki” odwiedziły bibliotekę szkolna dziesiątego stycznia 2020 roku. Z zainteresowaniem oglądały książeczki dla najmłodszych. Agnieszka Krzemieniec jako przedstawiciel Dyskusyjnego Klubu Książki przeczytała im opowieść Joanny Krzyżanek pt. „Franek i zielony stworek”. Dużo radości dała maluszkom zabawa w teatrzyk paluszkowy, gdzie za pomocą różnych postaci mogły przedstawić swoją bajkę lub scenkę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drogie Dzieci. Drodzy Rodzice.

Zamknięta Biblioteka Szkolna w Słonem zachęca do korzystania w czasie pandemii z serwisów oferujących wolny dostęp do lektur. Niektóre podane poniżej serwisy oferują także inne propozycje lektury, więc dorośli też mogą coś dla siebie znaleźć.

https://wolnelektury.pl/
https://lektury.gov.pl/
https://libra.ibuk.pl/
http://www.chmuraczytania.pl/

Warto także odwiedzić Bibliotekę Cyfrową Polona lub stronę Cała Polska Czyta Dzieciom gdzie w linku Złota Lista znajdziemy polecane książki dla różnych grup wiekowych.

Życzę wszystkim zdrowia i tego aby w tych trudnych chwilach wspólne czytanie z dziećmi pozytywnie wpłynęło na wzmocnienie emocji

Ewa Mulawa (Biblioteka Szkolna)

 

Czas na czytanie, ale słuchanie też jest fajne!

    Drogie Dzieci. Drodzy Rodzice.

Serwis www.legimi.pl  oraz sklep EMPIK.COM udostępnia nieodpłatnie przez 14 dni wiele książek i audiobooków dla dzieci     i młodzieży.

W ofercie takie lektury jak Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery, seria  Felix, Net i Nika  Rafała Kosika lub lubiana przez naszych młodszych czytelników  seria  o przygodach Psa Elfa Marcina Pałasza. Wiele ciekawych pozycji znajdziemy w działach          „Piękne Opowieści”, „Magiczny Klimat”, „Aż nie wypada nie znać” lub  „Słuchanie też jest fajne”.

Bardzo polecam właśnie do słuchania „Czytanie na drugie śniadanie” w wykonaniu  Marcina Rusinka, które jest dostępne od poniedziałku do piątku o godzinie 9.30 na facebooku Krakowa oraz platformie YouTube

Życzę wszystkim zdrowia.

Ewa Mulawa -Biblioteka Szkolna

 

Bajka dla Dzieciaków na trudny czas kwarantanny

 

Dorota Bródka od roku mieszka w Oslo, gdzie przeprowadziła się  po 15 latach życia w Poznaniu. Pandemia  przeszkodziła jej w powrocie do Polski, do rodzinnej Warszawy. Jest psychologiem, psychoterapeutką. Na prośbę koleżanki napisała dla jej dzieci bajkę o Złym Korona Wirusie  i Dobrej Kwarantannie.

Bajka spotkała sie z dobrym przyjęciem wielu czytelników ,a  dostępna jest  w formie audiobooka   i wersji PDF na blogu autorki:  http://dorotabrodka.pl/blog/

Pozdrawiam, dbajcie o siebie- Ewa Mulawa.

 

 

Coś dla zmęczonych rodziców.

 Dłoń do rysowania-koleżki na dłoni.

Bardzo ciekawy sposób na rysowanie dla dzieci. Dzięki odpowiednio ułożonej dłoni można zrobić szablon, który dziecko odrysuje, potem doda kilka szczegółów, pokoloruje  i stworzy najprawdziwszego zwierza. Dzięki tej metodzie nawet mniej zdolne plastycznie dzieci będą umiały narysować lisa, łabędzia czy lwa.

26 filmów z instrukcjami do rysowania znajdziemy:

https://youtu.be/Xt1DbkT85hA

Miłej zabawy dla dużych i małych.

 PRZERWANABAJKE

Aby odciążyć zmęczonych rodziców aktorka Katarzyna Zielińska wyszła ze świetną inicjatywą. Zaproponowała, aby na instagramie znani aktorzy, artyści, prezenterzy itp. czytali  bajki na żywo. Zgłasza się coraz więcej chętnych. I tak w środę można posłuchać bajek w wykonaniu:

14.00 – Anna Czartoryska-Niemczycka
14.30 – Juli Pietrucha
15.00 – Mela Koteluk
15.30 – Ewa Bułchak
16.00 – Barbara Kurdej-Szatan
16.30 – Marta Żmuda-Trzebiatowska
17.00 – Anna Dereszowska
17.30 – Magda Bereda
18.00 – Katarzyna Zielińska
18.30 – Magdalena Różdżka
19.00 – Michał Piróg
19.30 – Kamil Kula

W piątek od 15 do 19.30

 

 

Darmowa książka elektroniczna o koronawirusie dla dzieci

 

A oto informacja od Wydawnictwa Olesiejuk.

 

   Kochani! Bardzo miło oddać w Wasze ręce darmową książkę elektroniczną, którą stworzyło wiele wspaniałych osób całkowicie za darmo. Nie myli Was wzrok – zilustrowała ją Ewa Podleś, którą znacie z naszych książeczek. My także wsparliśmy to przedsięwzięcie i teraz przekazujemy jego owoc Wam.

Książka jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec.

Jednocześnie mamy do Was prośbę, drodzy Czytelnicy, Rodzice, Nauczyciele, Ciocie, Wujkowie, Bracia, Siostry – wszyscy! Zależy nam, by książka poszła w świat i by absolutnie każda osoba, która jej potrzebuje, miała świadomość, że istnieje taka inicjatywa.

Pobierzcie PDF (link na dole) i czytajcie, gdzie tylko lubicie i gdzie dzieci czują się bezpieczne. Wyślijcie plik do kogo tylko chcecie. Niech się wieść niesie i szerokim strumieniem płynie do tych, którzy takiej książki potrzebują.

Wejdź na stronę i pobierz:

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wiadomosci/czytaj/darmowa-ksiazka-elektroniczna-o-koronawirusie-dla-dzieci/

Miejsce warte odwiedzenia!

 

 wdomujestfajnieikropka

 

„W domu jest fajnie i kropka!” to cykl warsztatów online dla dzieci i rodziców, na które zaprasza Empik, organizator programu Przecinek i Kropka wraz z Rzecznikami Nauki oraz edukatorami  i autorami literatury dziecięcej. Rozwijające pasje, wiedzę i wyobraźnię zajęcia właśnie wystartowały. To propozycja dla ciekawskich oraz tych, co lubią eksperymentować (najlepiej pod okiem rodziców), albo się nudzą. Zobaczycie, jak w prosty sposób można samodzielnie zrobić rakietę czy teleskop, a specjaliści krok po kroku przeprowadzą was przez ciekawe doświadczenia chemiczne. Udanej  zabawy.

Oto kilka miejsc w sieci wartych odwiedzenia:

Jak zrobić teleskop?

https://www.facebook.com/przecinekikropka.empik/videos/210540303347930/

Kwaśne czy zasadowe?

https://www.facebook.com/przecinekikropka.empik/videos/208446547068108/

Co w brzuchu burczy?

https://www.facebook.com/przecinekikropka.empik/videos/207351220367719/

Co ma pływać nie utonie.

https://www.facebook.com/przecinekikropka.empik/videos/2640790179537255/

Jak zbudować rakietę?

https://www.facebook.com/przecinekikropka.empik/videos/301946310784488/

Więcej na fanpage’u Przecinek i Kropka na Facebooku oraz strony www.przecinekikropka.pl 

 

Ninateka.pl

 

Tu znajdziesz wszystko to, z czego składa się współczesna kultura audiowizualna: teatr, kino, sala koncertowa, galeria sztuki, audycje i słuchowiska radiowe dla dorosłych i dla dzieci. W sumie ponad 7000 filmów (bez przerwy na reklamy) i audycji o kulturze.

Portal wychodzi z propozycją do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i średnich.   Dla nich stworzone zostało konto EDU  Jego posiadacze mogą bezpłatnie korzystać  z   materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym dostępnych w NINATECE. Dodatkowo nauczyciele zyskują dostęp do scenariuszy lekcji, które ułatwią organizację lekcji z wykorzystaniem materiałów audiowizualnych. Są one opracowywane przez praktyków edukacji – nauczycieli, specjalistów w danej dziedzinie, tak aby były przystosowane do szkolnych realiów i możliwości oraz zgodne z podstawą programową. Wystarczy się zarejestrować.
NINATEKA to wyjątkowy, unikalny zasób archiwalnych materiałów audiowizualnych: spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, wywiadów, animacji, filmów eksperymentalnych, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie szkolnej lekcji. Selekcji materiałów dokonuje dział Badań i Rozwoju Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Wirtualna tablica.

 Na wirtualnej tablicy znajdziecie zasoby edukacyjne wraz z odnośnikami do wybranych stron internetowych podzielonych na działy: Biblioteki i archiwa cyfrowe, Dla ucznia, Dla nauczyciela, Kultura/różne. Wykorzystujcie je do nauki i zabawy.

https://app.milanote.com/1JiA4R1hLG9v1N

 

Marta Mytko – tekst, Maria Mytko – ilustracje

JEŻYK BARTEK ZOSTAJE W DOMU

Słońce zaświeciło w okno pokoju Jeżyka Bartka. Jeżyk przeciągnął się leniwie, rozejrzał dookoła. Wydawało się, że już późno. Dlaczego

mama go nie obudziła? Czyżby dziś nie szedł do leśnej szkoły?

Zaskoczony Bartek poszedł do kuchni. Mama siedziała przy stole i spokojnie piła leśną kawę (czy wiesz, że da się ją zrobić z żołędzi?). Jeżyk podszedł do niej i zapytał:

– Czy dziś nie idziemy do leśnej szkoły?

– Niestety nie – odpowiedziała mama. – Ja będę pracowała tutaj, w naszej norce, a ty zostaniesz ze mną.

– Dlaczego? – zapytał zaskoczony Jeżyk.

– Ponieważ nie chcemy, aby złapał nas wirus – wytłumaczyła mama.

Jeżyk szeroko otworzył oczy. Jaki wirus? Co to takiego? Bartek nigdy wcześniej nie słyszał tego słowa. Mama najwyraźniej zorientowała się, że Jeżyk nie zrozumiał, więc dodała:

– Wirusy są bardzo malutkie, nie widać ich gołym okiem. Czasem przyczepiają się do kogoś i mogą wtedy spowodować chorobę.

Bartek przestraszył się, bardzo nie chciał być chory. Mama wyjaśniła jednak, że ten wirus, który ostatnio się pojawił, jest raczej niegroźny dla małych dzieci i młodych osób.

– Pamiętasz, jak niedawno miałeś kaszel i bolała cię głowa? Położyłeś się wtedy do łóżka, a ja przynosiłam ci herbatkę z rumianku. Wtedy też miałeś wirusa, tylko nieco innego – przypomniała Bartkowi mama. – Ten wirus, który sprawił, że nie pójdziesz do leśnej szkoły, działa podobnie, ale dla osób starszych może być groźny. Dlatego pan Borsuk, przewodniczący zwierzątek na naszej polanie, zadecydował, że wszyscy zostaną w norkach.

– Mamo – zastanawiał się Bartek – a jak wirus to robi, że łapie różne osoby?

– To bardzo dobre pytanie, Jeżyku. Wirus mieszka w naszym katarze, naszej ślinie. Jeśli ktoś kichnie i nie zakryje noska, może niechcący wysłać wirusa w świat. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy dbali o czystość. Wirus bardzo nie lubi mydła, to jego największy wróg!

– Czy to dlatego wczoraj przyniosłaś do domu kilka kostek mydła lipowego?

– Dokładnie tak.

– A jutro będę mógł już wrócić do moich przyjaciół? – dopytywał Jeżyk.

– Jutro jeszcze nie, przez najbliższe dni zostaniesz ze mną w naszej norce – wytłumaczyła mama.

Jeżyk posmutniał. Wiedział, że będzie tęsknił za Wiewiórką Tosią, Krecikiem Wojtkiem i Kameleonem Olafem. Najbardziej będzie mu

brakowało pani Sowy. Mama dostrzegła smutną minę synka.

– Chyba będziesz tęsknił za kolegami… Jeśli chcesz, możesz do nich napisać list, a ja go wyślę wietrzykową pocztą.

– Świetny pomysł! – wykrzyknął jeżyk. – A co jeszcze będziemy robić? Mamy tyle czasu…

– A na co masz ochotę? – zapytała mama i wyjęła wielki, pomarańczowy liść, który znalazła ubiegłej jesieni.

Na liściu Jeżyk narysował wszystkie swoje pomysły: pieczenie kasztanowożołędziowych ciasteczek, układanie puzzli (pani Sowa w leśnej szkole dała dzieciom piękne puzzle ukazujące różne kwiaty), leśna gimnastyka, malowanie farbkami na korze, czytanie bajek, zabawa ludzikami z żołędzi. Gdy skończył, pokazał mamie swoje dzieło.

– Świetnie, może codziennie będziemy robili jedną z tych rzeczy? – zaproponowała mama. – Wtedy czas szybko nam upłynie.

– To dobry pomysł! – wykrzyknął Bartek. – Poza tym będę pisał listy dla moich przyjaciół. Czy sądzisz, że mógłbym napisać też do pani Sowy?

– Oczywiście! Poza tym pamiętaj, że zawsze możesz porozmawiać ze mną. Bardzo cię kocham i chętnie odpowiem na wszystkie twoje pytania. Bartek natychmiast wziął się do pracy.

Kilka dni później wietrzyk przyniósł Bartkowi dużą, szarą kopertę. Czy wiesz, co w niej było?

List od pani Sowy!

„Kochany Bartku!

Ja także za Tobą tęsknię. Cieszę się, że dbasz o siebie, myjesz ręce i zakrywasz nosek, gdy kichasz. Bardzo podobają mi się Twoje pomysły na zabawy. Może po powrocie do leśnej szkoły wszyscy upieczemy kasztanowożołędziowe ciasteczka?

Pozdrawiam serdecznie

Pani Sowa”

Bartek był bardzo szczęśliwy. Już nie mógł się doczekać powrotu do szkoły.

LIST AUTORKI DLA RODZICÓW

Szanowni Państwo!

Sytuacja, w której się znaleźliśmy, budzi wiele emocji zarówno wśród nas, dorosłych, jak i wśród dzieci. Tekst o Jeżyku Bartku powstał właśnie z myślą o najmłodszych. Mama tytułowego Jeżyka w bezpieczny sposób tłumaczy przedszkolakom, dlaczego w najbliższym czasie muszą zostać w domu. Sam Jeżyk zastanawia się natomiast, w jaki sposób mógłby zapełnić swój wolny czas. Zachęcam Państwa do odczytania bajki wraz z dzieckiem, pokolorowania ilustracji. Warto też zapytać dziecko o to, jak ono czuje się w związku z

koniecznością pozostania w domu. Państwa obecność i otwartość na uczucia dziecka na pewno pozwolą mu poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Zapraszam też Państwa do tego, by wspólnie z dzieckiem stworzyć listę aktywności na nadchodzący czas. Chwile spędzone razem dostarczą dziecku przyjemnych wspomnień.

Pracę z bajką uprzyjemnią ilustracje wykonane przez nauczycielkę języka polskiego, Marię Mytko. Dla Państwa pomocny będzie także komentarz oraz sugestie do rozmowy z dzieckiem i zadania do wykonania zaproponowane przez psychoterapeutkę Aleksandrę Salwę.

Życzę miłej lektury!

Marta Mytko, nauczyciel języka polskiego, psycholog

 

Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2020

Co roku, w dniach 8-15 maja organizowany jest w Polsce Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie zainteresowania książką i biblioteką właśnie. Hasłem tegorocznego święta jest    „Zasmakuj w bibliotece”.

Autor – Mariusz Nakielny – bibliotekarz z Bochni swój pomysł na hasło wyjaśnia tak:

„bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa”.

Z okazji Tygodnia Bibliotek zapraszam do skorzystania z oferty Biblioteki Wojewódzkiej, tam będziecie mogli posłuchać ciekawych przygód Pippi Pończoszanki.

Jeśli nie znacie Pippi Pończoszanki, to o bohaterce  książek Astrid Lindgren   opowie wam Edyta Jungowska.

.Codziennie  od poniedziałku 11 maja do niedzieli 17 maja br. o godz. 11.00  na  Facebook’u Biblioteki usłyszycie jeden odcinek będący fragmentem książki. Czyta Edyta Jungowska.
11 maja – odc.1 „Pierwsze spotkanie”
12 maja – odc. 2 „Policjanci”
13 maja – odc. 3 „Szkoła”
14 maja – odc. 4 „Teatr”
15 maja – odc. 5 „Wycieczka”
16 maja – odc 6. „Tata pirat”
17 maja – odc 7. „Pożegnanie”

Biblioteka szkolna zaprasza do wzięcia udziału w zabawach:

 

  1. Selfie z książką”

Zabawa skierowana jest do uczniów wszystkich klas i polega do uchwycenia w kadrze chwili spędzonej  z książką. Sposobów na wykonanie zdjęcia jest mnóstwo i to w pełni pozostawiam Waszej wyobraźni:  w przebraniu, z rodziną… lub tylko w towarzystwie książki.

Zdjęcia należy przesłać na e-mail: slonebiblioteka@wp.pl   W temacie wiadomości należy zamieścić informację: Selfie z książką, imię i nazwisko autora, klasa.

 

  1. Zaprojektujcie i wykonajcie zakładkę do książki.

    Jedna z pierwszych wzmianek odnosząca się do zakładki książkowej pochodzi z roku 1584, kiedy to Christopher Barker, nadworny drukarz królowej Elżbiety, podarował jej jedwabną zakładkę z frędzlami. Zaprojektujcie i wykonajcie własne zakładki do książki w dowolnej technice. Zakładkę można wyciąć, okleić, pomalować, uszyć, upleść ze sznureczków lub nitek… lub w jakikolwiek inny sposób. Tutaj również nie ograniczam Waszej wyobraźni.

Przesłane przez Was fotografie zakładek należy przesłać na  e-mail:slonebiblioteka@wp.pl  W temacie wiadomości należy zamieścić informację: Zakładka, imię i nazwisko autora, klasa.

ROK SZKOLNY 2020 / 2021

 

   NARODOWE CZYTANIE  04.09.2020

Czwartego września Biblioteka Szkolno-Publiczna w Słonem wzięła udział  w corocznym, literackim  święcie łączącym nas przy wspólnej lekturze. Dziewiąta edycja zainicjowanej  w 2012 roku przez Prezydenta RP ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania poświęcona została „Balladynie” Juliusza Słowackiego. Wybrany fragment utworu odczytali z podziałem na rolę uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Słonem: Aurelia Giza, Aleksandra Leśniak, Jakub Makowski, Marcel  Szyngiel, Mikołaj Osowski. Serdecznie dziękujemy uczestnikom za wspólne zanurzenie się w świat baśniowej „Balladyny”.

 

 

 

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 Września

Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Najważniejszymi beneficjentami Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania są dzieci i młodzież. Czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W naszej szkole czytaliśmy głośno w oddziałach przedszkolnych i klasach o godzinie dziesiątej „Bajkę o pewnym panu i Kayli – kotce ślicznotce . Autorką bajki jest Halinka Bohuta- Stąpiel, poetka, artystka estradowa zamieszkała w Wilkanowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Mała książka – wielki człowiek”

to projekt ogólnopolskiej kampanii skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, realizowany we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.
W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI SZKOLNO-PUBLICZNEJ W SŁONEM
RODZICÓW Z DZIECMI W WIEKU OD TRZECH DO SZEŚCIU LAT
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZINACH: 8-14

zdjęcie przedstawia okładki książek "Pierwsze czytanki dla.." oraz "Książką połączeni"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pasowanie na czytelnika

W lutym w Bibliotece Szkolno- Publicznej w Słonem odbyło się nietypowe pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Dzieci wzięły udział w zabawie literackiej osnutej na książkach z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” autorstwa Martina Widmarka i Heleny Willis. Jak na prawdziwych detektywów przystało musieli rozwikłać szereg tajemnic ukrytych w różnych szkolnych zakamarkach. Każda tajemnica kryła zagadkę, której rozwiązanie prowadziło do następnej, ukrytej w innym miejscu. Było odczytywanie hasła po ułożeniu szeregu wyrazów w kolejności alfabetycznej, szukanie na mapie wskazówki do rozwiązania działania matematycznego, czy też rozwiązywanie krzyżówki z hasłem prowadzącym do kolejnej tajemnicy. Tajemnice ukryte były także w książkach z serii „Nela mała reporterka” oraz „Harry Potter”. To nic, że to trochę zagmatwane, detektywi krok po kroku, zgodnie z planem trafili do biblioteki. Tam czekała na nich paczka z napisem „BRAWO UDAŁO SIĘ WAM”, a w paczce nagrody za dobrą pracę detektywa: dyplomy, książki, zakładki. Zabawa była pyszna, a nagroda zasłużona.

Zdjęcie przedstawia czworo uczniów oglądających mapę świata. Fotografia przedstawia uczniów klasy 1 pasowanych na czytelnika. W rękach trzymają książkowe upominki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ILUSTRACJA DO BAŚNI”- KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY.

W kwietniu odbył się konkurs plastyczny z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci „Ilustracja do Baśni”. Konkurs został rozstrzygnięty, oto laureaci:

Kamil Matuszak

Sara Biekieszczuk

Kinga Pawłowska

Maciej Romaniak

Hanna Napierała

Hanna Staszak

Alek Andrzejewski

Franciszek Ładysz

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.

Zdjęcie przedstawia dzieci 5,6 letnie stojące w sali przedszkolnej, trzymające w rękach nagrody książkowe za konkurs plastyczny „Ilustracja do baśni”.

 

 

Tydzień Bibliotek

Z okazji Tygodnia Bibliotek biblioteka szkolna zorganizowała poranki z teatrem kamisibai dla oddziału przedszkolnego oraz klasy pierwszej. Dzieci przedszkolne uczestniczyły w zabawie z opowieścią Francoise Malnuit „Groszki”. Co dzieje się z nasionami wiosną, gdy trafią na podatny grunt i sprzyjającą aurę? Tego dowiedziały się przedszkolaki, które w trakcie czytania naśladowały ruchem kiełkujące i rosnące groszki. Uczniowie klasy pierwszej wysłuchały i obejrzały legendę autorstwa Magdaleny Zarębskiej „Smok Wawelski” z ciekawymi ilustracjami Elżbiety Gaudasińskiej. Znalazły na mapie Kraków, poznały sposób na zrobienie smoczego orgiami lub narysowanie smoka ze skrzydłami. Wszystkie dzieci były zainteresowane taką formą opowieści.

Zdjęcie przedstawia salę przedszkolną, w której bibliotekarka czyta dzieciom opowieść „Groszki” w teatrze kamisibai. Zdjęcie przedstawia dzieci naśladujące kiełkujące groszki. Zdjęcie przedstawia dzieci naśladujące rosnące groszki. Zdjęcie przedstawia dzieci naśladujące rosnące groszki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomaganie przez czytanie –
spotkanie autorskie z Panią Ewą Kołodziejczyk

W maju w Bibliotece Szkolno-Publicznej w Słonem odbyło się spotkanie autorskie z Ewą Kołodziejczyk, która napisała i zilustrowała książeczki: „Cziczi – Jaszczurka z Karaibów”, „Cziczi magiczna podróż w czasie”, „Jaszczurka Cziczi na Zachodzie Polski”. Autorka jest także prezesem Stowarzyszenia Żar serca”, które zostało powołane w 2017 roku w celu wspierania leczenia i rehabilitacji chorych dzieci poprzez promocję czytelnictwa. Na spotkaniu z uczniami z klas I-III Pani Ewa opowiadała, skąd wziął się pomysł na napisanie książek o jaszczurce oraz zapoznała z przygodami głównych bohaterów. Historie zawarte w książeczkach są dla dzieci atrakcyjne i rozwijające. Posiadają nie tylko walory edukacyjne, krajoznawcze, ale co jest ważne, uczą życzliwych postaw i otwartości na nowych przyjaciół. Wpisując się w akcję charytatywną pod nazwą pomaganie przez czytanie zachęcają do dobroczynności. Wielkie serce okazał Szkolny Wolontariat włączając się do tej akcji poprzez sprzedaż gazetki szkolnej. Autorka otrzymała egzemplarz na pamiątkę.
Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały od Pani Ewy drobne upominki, chętni mogli zakupić książki z dedykacją autorki.

Pisarka wpisuje dedykacje do książek dla dwóch chłopców Pisarka opowiada dzieciom o przygodach jaszczurki Cziczi. Pisarka prezentuje dzieciom swoje książki Autorka czyta dzieciom fragment swojej książki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Procedury postępowania z księgozbiorem w czasie epidemii
w szczególności dotyczące zwrotu książek i podręczników do biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2020/2021
Procedury zostały utworzone w oparciu o zalecenia Biblioteki Narodowej
1. Termin zwrotu książek i podręczników do biblioteki szkolnej wyznaczono na 18-22 czerwca br. (szczegółowy harmonogram poniżej).
2. Podręczniki muszą być zwracane do biblioteki szkolnej kompletami. Wypożyczający powinien usunąć okładki, notatki, a także zwrócić uwagę na czystość i estetykę oddawanego podręcznika oraz czy w podręcznikach językowych znajduje się płyta.
3. Podręczniki muszą być zapakowane w worek foliowy, reklamówkę z dołączoną kartą informacyjną: imię, nazwisko, klasa, data zwrotu.
4. Podręczniki oddawane są przez wypożyczających według  ustalonego harmonogramu w obecności nauczyciela bibliotekarza oraz wychowawcy.
5. Książki przejdą siedmiodniową kwarantannę.
6. W sytuacji zagubienia czy zniszczenia wypożyczonej z biblioteki szkolnej książki lub podręcznika, należy kontaktować się z bibliotekarzem lub sekretariatem szkoły.
Harmonogram zwrotów:
18 czerwca:
LEKCJA 1- KLASA 2
LEKCJA 2- KLASA 3
LEKCJA3- KLASA 5
LEKCJA 4- KLASA 1
21 CZERWCA:
LEKCJA 1- KLASA 8
LEKCJA 2 KLASA 7
LEKCJA $- KLASA 6
22 CZERWCA
LEKCJA 3 KLASA 4
Podręczniki proszę składać po uprzednim zgłoszeniu bibliotekarzowi w szatni oznaczonej napisem: „ KWARANTANNA PODRĘCZNIKÓW” (podobnie jak w ubiegłym roku).

 

 
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status