Home »

 

archiwum biblioteka

 

 ROK SZKOLNY 2015 / 2016

 

Co to jest Dyskusyjny Klub Książki?

Dyskusyjne Kluby Książki to grupy uczestników w różnym wieku, połączonych wspólną pasją czytelniczą i zainteresowaniem książką. Inicjatorem akcji jest Instytut Książki. DKK to lokalne grupy czytelnicze działające przy bibliotekach. Ich uczestnicy wspólnie czytają książki, głównie nowości, dyskutują o nich, piszą recenzje, uczestniczą w spotkaniach autorskich. Projekt ten jest adaptacją brytyjskiej idei reading clubs – wspólnego czytania i wspólnej o książkach rozmowy. DKK przy Bibliotece Szkolno-Publicznej w Słonem to klub dla dzieci. Klubowicze z pasją czytają książki z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”- Martina Widmarka. Wybierają także powieści poruszające tematy przyjaźni i dorastania. Wszyscy chętnie uczestniczą w spotkaniach z pisarzami, to okazja na zadanie autorowi pytania, zdobycie autografu. Naszymi gośćmi byli: Ewa Nowak, Tomasz Trojanowski, Paweł Beręsewicz, Izabella Klebańska, Marcin Pałasz. W grudniu 2015 roku spotkamy się z Joanną Krzyżanek.

 

 

DKK CZYTA DZIECIOM

Obecnie uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki odwiedzają Oddziały  Przedszkolne na placu zabaw w ramach akcji „Czytanie pod chmurką”. Wybrane wiersze Jana Kazimierza Siwka przeczytali dzieciom: Hubert Puchalski i Jakub Kałużny.

Polecamy książki, które przeczytaliśmy.

Marcin Pałasz-   Sposób na Elfa, Elfie gdzie jesteś.

Małgorzata Kondej- Sejf z milionem w środku.

Martin Widmark- Tajemnica galopu, Tajemnica szpitala.

Barbara Gawryluk- W Zielonej dolinie.

Edmund Niziurski- księga urwisów.

Barbara Gawryluk „Dwa domy”, „Kolczyki Selmy”, „Moje Bullerbyn”

Martin Widmark „Tajemnica złota”, „Tajemnica diamentów”, „Tajemnica kawiarni”,

Tomasz Trojanowski „kocie historie”, „Nowe kocie historie”, „Julka i koty”,

Ewa Nowak „Michał jakiś tam”, „Koleżaneczki”,

Isabelle Merlin „Trzy życzenia”.

Spotkanie autorskie z Marcinem  Pałaszem

 

Październikowe „Czytanie pod chmurką”.

Opowiadania z serii „Maks i niespodzianki”  Katarzyny Zychli  pięknie przeczytały w grupie „Smoków” i w zerówce Wiktoria Rosolska, Kamila Szumowska, Paulina  Bajwoluk .

czytanie2

 

czytanie3 czytanie4

 

 

 

 

Kolejne październikowe „Czytanie pod chmurką” poprowadził Michał Lasota. Pięknie przeczytał  przedszkolakom wiersze Kazimierza Siwka i Natalii Usenko.

 

Natomiast opowiadania z serii Kubuś Puchatek pt. „Ostrożnie Puchatku oraz „Szpital dla zwierząt czarodziejki doktor Imeldy” (autorka Sheila May Bird) przeczytały Małgosia Siarkowska i Oliwia Myczko.

 

Czytanie pod chmurką2 czytanie pod chmurką4

czytanie pod chmurką5

 

 

 

 

 

 

 

Oliwia Myczko zakończyła październikowe czytanie pod chmurką opowiadaniem Samanty Hay „Pies Hokus-Pokus”.  Maluchy podziwiały ilustracje w książce oraz sztuczną chmurkę zrobioną z parasola.

czytanie pod chmurką oliwia1 czytanie pod chmurka oliwia2

 

 

Kolejne „Czytanie pod chmurką”  przypadło na dziewiątego listopada. Wiktoria Rosolska, Kamila Szumowska i Paulina Bajwoluk  przeczytały opowiadanie Tomasa Wieslandera „Mama Mu  w bibliotece”. Uważnymi słuchaczami były dzieci z „Zerówki” i grupy „Smoków”.

czytanie pod chmurką listopad 2 czytanie pod chmurką listopad1

Z okazji Dnia Bibliotek Szkolnych odbył się konkurs plastyczny dla klas 1-3 „Bajkowe Misie” oraz konkurs literacki „Zagadki literowe” dla klas 4-6.

 

LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO „BAJKOWE  MISIE”

I MIEJSCE: Kinga Krzyżanowska, Hubert Serbinowski, Roland Wypych, Nikola Wojnowska

II MIEJSCE: Alicja Rębisz, Bartłomiej Rębisz, Sylwia Musiał, Jakub Bierówka, Maciej Kostrzewa

III MIEJSCE: Cezary Skóra, Szymon Siarkowski ,Sara Prodous

 

KONKURS „ZAGADKI LITEROWE”

JULIANA TUWIMA i JANA BRZECHWY-LAUREACI:

Aleksandra Kowalczyk, Aleksandra Lipińska, Roksana Mianowska.

Konkurs plastyczny -Bajkowe Misie-rozdanie nagród. Konkurs-Zagadki literowe-rozdanie nagród

Listopadowe  „Czytanie pod chmurką”. 

 

W listopadowym „Czytaniu pod chmurką” dla przedszkolaków Agata Häusler przeczytała opowiadanie Tomasa Wieslandera „Mama Mu nurkuje” , a  Zuzanna Czarnecka i Małgosia Siarkowska książkę Barbary Badowskiej „Tupcio Chrupcio jest kłamczuszkiem”.

czytanie pod chmurką listopad2 czytanie pod chmurką listopad3

czytanie pod chmurkąlistopad1 czytanie pod chmurką listopad 4

 

 

„Czytanie pod chmurką”-  grudzień 2015

Grudniowe „Czytanie pod chmurką” miało miejsce w klasie pierwszej i drugiej. Ze zbioru „Cała Polska w legendzie” Marioli Jarockiej wybraliśmy dwie:„Skąd się wzięła Wisła” oraz „Poznańskie koziołki”. Legendy czytały: Paulina Bajwoluk, Zuzanna Czarnecka, Małgosia  Siarkowska  i Kamila Szumowska. Tuż przed przerwą świąteczną nastrojowe „Wiersze na Boże Narodzenie” znanych polskich autorów pięknie przeczytały: Oliwia Myczko,  Zuzanna Czarnecka, Wiktoria Rosolska i Małgosia Siarkowska.

grudzieiń chmurka2 grudzień chmurka1

grudzień chmurka3 grudzień chmurka4

chmurka grudzień5 chmurka grudzień6

 

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim programie „Książki naszych marzeń”, który jest realizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych poprzez umożliwienie zakupu książek do bibliotek szkolnych. Za pieniądze z programu (1625 zł)  zostały zakupione do biblioteki szkolnej atrakcyjne książki dla dzieci i młodzieży.

Serdecznie zapraszamy do lektury.

 

Rok 2016. „Czytanie pod chmurką” -luty

W roku 2016 czytająca chmurka dopłynęła do klasy trzeciej, która rozpoczęła przygodę ze związkami frazeologicznymi. Książkę Grzegorza Kasdepke pt. „Co to znaczy…101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń” czytały: Paulina Bajwoluk, Małgosia Siarkowska, Zuzanna Czarnecka i Oliwia Myczko. W ramach spotkań dzieci dowiedziały się co znaczą takie powiedzenia jak: ani na lekarstwo, biały kruk, biec jak na skrzydłach, budować zamki na lodzie, być kozłem ofiarnym, czuć do kogoś miętę i wiele innych.

chmurka luty (2) chmurka luty

 

Marcowa chmurka w zerówce.

„W marcu jak w garncu”- legendy, opowieści, wiersze. Oliwia Myczko i Michał Lasota przeczytali legendę Marioli Jarockiej „Lwy z Gdańskiego ratusza”  ze zbioru „Cała Polska w legendzie”. Zabawną i przewrotną opowieść o tym, że mądrość jest ważniejsza od urody i że warto być sobą przeczytały Paulina Bajwoluk i Małgosia Siarkowska. Opowieść ta nosi tytuł „A ja nie chcę być księżniczką”, napisał ją Grzegorz Kasdepke. Wiersze Marii Konopnickiej i Zofii Beszczyńskiej czytali Agata Hausler i Oskar Uznański. Wiersze Marii Konopnickej mimo, że powstały ponad sto lat temu, nadal podobają się dzieciom. Zaciekawienie i śmiech wzbudził Stefek Burczymucha, który zachowuje się podobnie jak dokazujące przedszkolaki  w XXI wieku.

chmurka marzec1 chmurka marzec2

chmurka marzec3 chmurka marzec4

 

Kwietniowa chmurka u Smoków.

Dzieci z grupy Smoki wysłuchały opowieści Wojciecha Widłaka „Sekret ponurego zamku” oraz Marta i ufoludek. Pięknie czytały: Małgosia Siarkowska, Paulina Bajwoluk i Zuzanna Czarnecka.

chmurka kwiecień1 chmurka kwiecień2

chmurka kwiecień3 chmurka kwiecień4

Smoki i majowa chmurka.

Tym razem Smoki poznały nowych bohaterów i ich przygody, sympatyczną Basię i małego, czerwonego pieska Clifforda. Agata Hausler i Martyna Uznańska przeczytały przygody Basi   pt. „Basia i telewizor” Zofii Staneckiej. Natomiast przygody Clifforda pt. „Na plaży” oraz „Ciężki tornister- Paulina Bajwoluk, Małgosia Siarkowska i Michał Lasota.

chmurka maj1 chmurka maj2

 

ROK SZKOLNY 2016 /2017

 

W bibliotece działa

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

dkk-listopad-2016 Kiedy przeczytam nową książkę to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem- to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.” /przysłowie chińskie/

 

Dyskusyjny Klub Książki poleca.

„Otto. Autobiografia pluszowego misia”- Tomi Ungerer

 

Polecamy książkę laureata nagrody zwanej Noblem literatury dziecięcej (Prix Hans Christian Andersen, 1998) Tomiego Ungerera. W tej niezwykłej opowieści o pluszowym niedźwiadku, której osnową jest II wojna światowa Tomi Ungerer nawiązuje do najistotniejszych dla niego tematów: różnic, jakie dzielą ludzi, wojny, przemocy społecznej. W historii misia bardzo ważne są także kwestie tolerancji, przyjaźni, a także ocalającej mocy pamięci. 1     „Noskawery” -Paweł Beręsewicz

 

Paweł Beręsewicz to jeden z laureatów Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Noskawery” to bardzo pouczająca i współczesna książka o mechanizmach świata reklamy i mody, skierowana do najmłodszych czytelników. Reklama jest narzędziem skutecznie ogłupiającym. Dzięki niej można sprzedawać rzeczy, które są nikomu niepotrzebne, wywoływać na nie modę. W humorystyczny sposób autor opisuje kilka cech współczesnego społeczeństwa, skłania do refleksji i weryfikacji własnej postawy życiowej. Jak pisze o książce Joanna Papuzińska to „lektura-psikus” , która zaskoczy zarówno dziecko jak i rodzica. Warto jednak pamiętać, że współczesne reklamy to przede wszystkim narzędzia sprzedaży i nie można zbyt pochopnie ulegać ich wpływom oraz manipulacji. „Przecież lubi się ludzi za to, co mają w środku, a nie za to, co na sobie noszą” (s.19)

2

Baśnie naturalnie-konkurs plastyczny

Konkurs polegał na wykonaniu z materiałów naturalnych (np. kamienie, patyczki, muszelki) płaskiej kompozycji plastycznej będącej interpretacją wybranych baśni świata. Uczestnicy konkursu przedstawiają ją w formie fotografii.

Oto prace wybrane do konkursu ogólnopolskiego:

michal-lasota-krolewna-sniezka                      alicja-czekaj-brzydkie-kaczatko

Michał Lasota    „Królewna Śnieżka”                                                                   Alicja Czekaj   „Brzydkie kaczątko”

malgosia-siarkowska-wyspa-slonca                      roland-wypych-trzy-swinki

Małgorzata Siarkowska  „Wyspa słońca”                                                         Roland Wypych   „Trzy świnki”

Czytanie pod chmurką

W grudniu dzieci z zerówki słuchały opowieści o przygodach sympatycznej krówki z serii „Mama Mu” Tomasa Wieslandera.  Książkę pt. „Mama Mu na sankach” przeczytali     Małgosia Siarkowska i Michał Lasota. Mama Mu zawsze bawi się wesoło, może nawet zjeżdżać na sankach. Nawet krytyczny wobec pomysłów mamy Mu, Pan Wrona spróbował pokierować sankami. Brawurowe popisy na sankach kończą się w zaspie i to jest prawdziwa frajda. „-Wjechałaś we wszystkie tyczki slalomu- powiedział.-W każdą jedną! -Muu,  ale było super!- zaśmiała się Mama Mu.- A najbardziej super było,  jak zleciałam. -Zrobił się ogromny rów- stwierdził Pan Wrona.- Mamo Mu, jesteś za gruba. -Też mi , muu. Wcale nie jestem za gruba.  To śnieg jest za miękki.” Piękne, bogate w szczegóły ilustracje Svena Nordqvista celnie przedstawiają charakter zdarzeń i bohaterów.

 

img_1112 img_1113

Pasowanie na czytelnika

Tradycyjne, uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej odbyło się 24 lutego. W roku szkolnym 2016/2017 uroczystość uświetnił występ starszych koleżanek i kolegów z DKK, którzy zaprezentowali inscenizację pt. „Dziękujemy książce”. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczanie książek, rozbudzanie w dzieciach chęci do czytania oraz wyrabianie prawidłowych nawyków czytelniczych i szacunku do książek. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki do samodzielnego czytania. Przekazano również list do rodziców, aby podkreślić wartość czytania przez dzieci i dla dzieci w procesie ich intelektualnego rozwoju.

  focia

Czytanie po chmurką

Kim jest Basia?

Jest kilkuletnią dziewczynką mieszkającą z rodzicami i dwójką braci. Chodzi do przedszkola, bawi się z rówieśnikami i poznaje świat. Czasem bywa niegrzeczna, ale jest tak fajna, że wszyscy ją lubią! „Basia i Taniec”- Zofia Stanecka, ilustracje Marianna Oklejak

Tym razem Basia odkrywa tajniki tańca. Mama Basi ma zamiar zapisać się na taniec brzucha. Mała Basia wpada na świetny pomysł, by sprawdzić czy jej brzuszek też potrafi tańczyć… niestety efekty będą marne. Czy Basia zniechęci się do tańca? A może znajdzie jakiś nowy rodzaj tańca, który będzie dla niej idealny?

Tę sympatyczną i pięknie ilustrowaną książeczkę przeczytały przedszkolakom Małgosia Siarkowska i Wiktoria Rosolska.

DZIEŃ KSIĄŻKI

W maju tradycyjnie obchodzimy Dzień Książki. Z tej okazji odbył się apel dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Dzieci z Dyskusyjnego Klubu Książki przedstawiły szereg ciekawostek o książkach.      Jaka jest największa książka na świecie?  Najmniejsza…?  Najdroższa…? Najpopularniejsza…? A może istnieje pachnąca książka kucharska?…

Koło artystyczne ciekawie zaprezentowało się w inscenizowanej  piosence do słów Hanny Ożogowskiej  pt.   ” Malowany wózek”.

Rozstrzygnięto także konkursy czytelnicze „Zakładka do książki” oraz „Na wszystko jest przysłowie”. Laureaci otrzymali nagrody. Gratulujemy.

20170512_112603 (Kopiowanie) 1 2 3 4 5 6

 

ROK SZKOLNY 2017 /2018

 

Dyskusyjny Klub Książki

W roku szkolnym 2017/2018 w spotkaniach DKK uczestniczą uczennice klasy czwartej. W październiku przeczytaliśmy książkę Ulfa Starka „Czy umiesz gwizdać Joanno”.  Historia głównego bohatera, Bertila bardzo nas  wzruszyła. Chłopiec pragnął mieć dziadka, który częstowałby kawą i  nauczyłby go gwizdać. Dziadka, którego mógłby kochać. Na szczęście jego kolega Ulf wie gdzie takiego dziadka znaleźć…  Jest to opowieść o przyjaźni, radości bycia razem, i o pożegnaniu. Każdy kto przypomina sobie wiele wesołych i ciekawych chwil spędzonych z własnym dziadkiem na pewno zrozumie główną myśl tej pięknej opowieści.  Dyskutowaliśmy o książce, relacjach dzieci z osobami starszymi , był konkurs związany z tą opowieścią. Próbowaliśmy też gwizdać, ale nie wszystkim to wychodzi…

Ulf Stark to ceniony szwedzki autor książek dla dzieci, wyróżniony wieloma nagrodami. Na podstawie książki „Czy umiesz gwizdać  Joanno” powstał film, który pokazywany jest w szwedzkiej telewizji na święta Bożego Narodzenia.

IMG_1201

Czytanie pod chmurką”- 27 października 2017.

Z okazji Dnia Bibliotek Szkolnych Dyskusyjny Klub Książki  przygotował dla przedszkoli  kolejne „Czytanie pod chmurką” . Tym razem atrakcją dodatkową były pacynki zwierząt  towarzyszące czytającym.

Dzieci wysłuchały wierszy o słoniach, zebrze i pieskach. Były to:

Wanda Chotomska : Słonie;  Kundel Bury,

Jan Brzechwa:  Psie smutki,

Henryk Panusz: Zwierzyniec,

Agnieszka Fraczek: Wyliczanki bez trzymanki.

Pięknie czytały i odgrywały pacynkami role zwierząt z wierszy: Patrycja Lembowicz, Aurelia Giza Aleksandra Leśniak, Zuzanna Leszcz, Kinga Krzyżanowska. Dziewczęta otrzymały wielkie brawa.

Slajd2 Slajd3 Slajd4Slajd5 Slajd6 Slajd7 Slajd8

 

 

 

Konkurs „Książki są fajne i kropka”

W październiku uczniowie klas 1-7 brali udział w konkursie plastycznym ogłoszonym przez bibliotekę szkolną pod hasłem „Książki są fajne i kropka”. Wpłynęło wiele prac w formie plakatu zachęcającego do czytania, ilustracji lub projektu  okładki  książki. Wyłoniono laureatów w klasach 4-7 oraz 1-3.

Pierwsze miejsce:  Szymon Hamerliński  i  Małgosia Siarkowska.

Drugie miejsce:  Aleksandra Loziuk i Milena Banaszkiewicz.

Trzecie miejsce: Alicja Czekaj i Natalia Kuźmicka.

Wyróżnienia:  Jakub Bierówka, Amelia Miarka, Martyna Kaczmarek, Sylwia Musiał, Krystian Sochacki, Martyna Sochacka, Michalina Olejniczak.

Gratulujemy.

Slajd2 Slajd3 Slajd4Slajd5 Slajd6 Slajd7 Slajd8Slajd9

 

„Z książką mi do twarzy”

 

W roku szkolnym 2017/2018 trwa akcja „Z książką mi do twarzy”. Co dwa miesiące wyłonimy najlepszego czytelnika w szkole. We wrześniu i październiku najlepsze okazały się Aleksandra Leśniak i Kinga Krzyżanowska. Gratulujemy!

Slajd2

GRUDNIOWE „CZYTANIE POD CHMURKĄ”

 

Ile powinien ważyć plecak przedszkolaka i ucznia?

Czego nie usłyszy gaduła?

Na takie i inne pytania odpowiedź usłyszały przedszkolaki z grupy „Smoków” oraz         zerówki    na grudniowym  „Czytaniu pod chmurką”.  Opowiadania o rodzinie Wafelków        ze zbioru ” Dziecięce sprawy, czyli jak sobie radzić na co dzień i od święta”  Joanny Krzyżanek przeczytały przedszkolakom- Kinga Krzyżanowska („O jeżyku i robocie”) i Aurelia Giza          („O papugach i gadułach”).

Cała książka to zbiór zabawnych historyjek, które przydarzyły się rodzinie Wafelków. Ich tematyka dotyczy wyzwań, na jakie mogą natknąć się dzieci przedszkolno-szkolne. Główną bohaterką jest Lusia, pięcioletnia dziewczynka chodząca do przedszkola w grupie „Szczypiorków”. Lusia ma brata Filipa, ucznia drugiej klasy, który pracuje nad sprzątającym za niego robotem. Mama Małgosia jest nauczycielką ,a tata Marek jest właścicielem sklepu         z wafelkami. Cała rodzina wspiera się i pomaga co stanowi bardzo pozytywny aspekt książki. Humorystyczne ilustracje Zenona Wiewiurki  są fantastycznym uzupełnieniem treści książki. Polecamy zapoznanie się z rodziną Wafelków.

Slajd2 Slajd3

 

Dalsze przygody rodziny Wafelków ze zbioru „Dziecięce sprawy…” Joanny Krzyżanek  przeczytały        w klasie pierwszej Aurelia Giza i Kinga Krzyżanowska  (12.01. 2018r.) Myślą przewodnią opowiadań była współpraca w grupie.

Slajd2Slajd3

„Z książką mu do twarzy”.

Najlepszym czytelnikiem w listopadzie i grudniu został Jakub Maj.

Slajd4

 

 

Pasowanie na czytelnika

Uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej odbyło się 3 marca. Dyskusyjny Klub Książki przygotował z tej okazji inscenizację pt. Szanuj książki”, natomiast pierwszaki wzorowo recytowały wiersze o książkach. Dzieci tradycyjnie otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki do samodzielnego czytania. Rodzicom przekazano list otwarty mówiący o zaletach czytania dzieciom.

Slajd2 Slajd3 Slajd4Slajd5

Laureaci akcji ” Z książką mi do twarzy „

Slajd6

 

BALTIC PIES, KTÓRY PŁYNĄŁ NA KRZE” -BARBARA GAWRYLUK

Marcowe „Czytanie pod chmurką” poświęcone było książce Barbary Gawryluk  „Baltic  pies , który płynął na krze”. Dzięki czytającym dziewczętom, Oli Leśniak  i Kindze Krzyżanowskiej  przedszkolaki  poznały  Baltica i pana Adama Buczyńskiego, który  go uratował. Ta opowieść oparta jest na prawdziwych zdarzeniach. Psa, który płynął Wisłą   na kawałku kry, obserwował cały świat. Podejmowane akcje ratownicze nie udawały się, a pies na krze dotarł do Bałtyku. Historia na szczęście kończy się szczęśliwie. Wycieńczonego i przemarzniętego psa ratuje z opresji statek badawczy Baltica i choć znamy historię i jej zakończenie, oddychamy z ulgą.

Książka Barbary Gawryluk to wzruszająca historia  o rodzącej się w najtrudniejszych warunkach miłości między psem a człowiekiem. Autorka poprzez historię “Baltica” uczy nas miłości do zwierząt. Udowadnia, że zwierzę potrafi cierpieć, bać się, ale i bezgranicznie kochać. Dużo zależy od tego, na kogo trafi taki psiak. Bohater, po wielu przeszkodach, ostatecznie rozkwita przy panu Adamie. Podobnie dzieje się z marynarzem, który uratował Baltica. On też staje się bardziej szczęśliwy.

Myślimy, że po lekturze takiej książki staniemy się bardziej wrażliwi. Nie ma w niej miejsca na obojętność. A ciepła tu wiele – nawet ilustracje świetnie oddają nastrój tej opowieści. To książka z przesłaniem nie tylko do dzieci. Mamy też nadzieję, że jeśli kiedyś zdarzy się wam zobaczyć porzuconego psa, nie zostawicie go bez pomocy. Proście dorosłych, żeby działali, nie pozwólcie żeby zwierzętom działa się krzywda.

Slajd2 Slajd3

 

 

Najlepszym czytelnikiem lutego i marca został Wojciech Trzebiński z klasy drugiej.

GRATULUJEMY!

Slajd2

 

Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim
W ramach  Dyskusyjnych Klubów Książki 17 kwietnia 2018 roku klasa pierwsza i druga uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Łukaszem Wierzbickim , które odbyło się w GOK     w Świdnicy. W ubiegłym roku gościły Pana Łukasza w naszej szkole klasy 4-6 , tym razem dzieci młodsze miały okazję zapoznać się z jego twórczością. Autor zaprezentował swoje książki  „Afryka Kazika” i  „Dziadek i niedźwiadek” w charakterystyczny dla siebie dynamiczny i ciekawy sposób czym zdobył serca młodych czytelników. Wszyscy chcieli uczestniczyć w scenkach przedstawiających przygody bohaterów kolejnych książek „Machiną przez Chiny” oraz „Ocean to pikuś”. Kilka razy na widowni pojawiał się las rąk.

Za ciekawe przeżycia dzieci podziękowały oklaskami, a obdarowane zostały  pamiątkowymi zakładkami z autografem. Można było także kupić książkę i poprosić o dedykację autora.  Na spotkaniu nie można było się nudzić, czas upłynął bardzo szybko, pozostawiając wszystkim uczestnikom niezapomniane wrażenia.
Spotkanie na pewno będzie motywacją do sięgania po książki Łukasza Wierzbickiego. Już tego samego dnia dzieci odwiedziły bibliotekę w ich poszukiwaniu.

Slajd2 Slajd3 Slajd4Slajd5 Slajd6

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PAWŁEM WAKUŁĄ

Dnia 24 kwietnia  2018 r. w Bibliotece Szkolno-Publicznej w Słonem odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą –  autorem książek dla dzieci, ilustratorem, rysownikiem-humorystą. Od lat związany jest z tygodnikiem „Angora” oraz popularnym dodatkiem dla dzieci (i nie tylko) – „Angorka”. w 2007 roku zbiór opowiadań Co w trawie piszczy został wyróżniony w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. W 2011 został nominowany do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za Kajtka i Yetika.  Inne jego dzieła to między innymi  „Mój tata jest olbrzymem” oraz historyczne opowieści zebrane w kilku publikacjach, jak na przykład „Piastowskie orły – 10 opowiadań z czasów Piastów” oraz   „Od morza do morza – 10 opowiadań z czasów Jagiellonów”.

Paweł Wakuła przyjechał na zaproszenie  Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego  w naszej bibliotece. W spotkaniu brały udział dzieci z klas 1-3 SP Słonem.

Autor poruszał tematy przyrody, ekologii oraz wspominał staropolskie, baśniowe stworzenia jak chochliki i rusałki, leśne licha i żabony, błędne ogniki, dziwożony,  bagienniki, latawice i wiele, wiele innych. W trakcie spotkania Pan Paweł tworzył interesujące  ilustracje  bohaterów swoich opowiadań, które zostały nam na pamiątkę. Na zakończenie chętnie wpisywał  i rysował  autografy  w książkach.

Slajd2 Slajd3 Slajd4Slajd5 Slajd6 Slajd7 Slajd8

 

 

  Dzień Książki i Praw Autorskich

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich w Bibliotece Szkolno-Publicznej w Słonem odbył się konkurs plastyczny „Róża dla książki”. Uczestnicy wykazali się kreatywnością i wykonali róże do wazonu, w koszu,  z plasteliny, papieru, kartonu ,nawet z łyżeczek plastykowych. Pełna różnorodność jak to na królową kwiatów przystało.

Nagrody otrzymali:

Szymon Siarkowski,

Laura Wypych,

Roland Wypych,

Krystian Sochacki,

Kalina Makała.

Wyróżnienia:

Aleksandra Loziuk,

Dominik Rogala,

Jakub Bierówka,

Zuzanna Tomaszewska,

Miszel Najda.

Gratulujemy!

Slajd2 Slajd3 Slajd4 Slajd5

 

 

„ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ 2018”

Dziewiętnastego maja odbył się po raz drugi rajd rowerowy „ Odjazdowy Bibliotekarz”. Biblioteka  w Świdnicy oraz w Słonem zaprosiły do udziału w rajdzie miłośników książek, bibliotek i rowerów. W naszym „Odjazdowym Bibliotekarzu” wzięły udział trzydzieści dwie osoby z kilku miejscowości -Świdnica, Słone Letnica, Drzonów, Zielona Góra. Okazało się ,że podobnie jak za pierwszym razem pogoda wyjątkowo sprzyja „Odjazdowym Bibliotekarzom”, bo po kilku bardzo chłodnych dniach jak na zamówienie zaświeciło piękne słońce. Dlatego pełni entuzjazmu i dobrego humoru wyruszyliśmy    w drogę.

Uczestnicy rajdu  ze Świdnicy wyjechali o godzinie dziesiątej malowniczą, leśną ścieżką na spotkanie z grupą rajdowców ze Słonego. Potem już wspólnie ruszyliśmy trasą: Słone, Buchałów, Drzonów, Radomia, Słone. Mijając urokliwe zakątki przyrody dotarliśmy do mety, na plac zabaw w Słonem gdzie czekał  zasłużony odpoczynek i piknik. Był pyszny tort w kształcie książki, pieczenie kiełbasek, rozmowy o książkach.

Zainteresowanie wzbudziły  zgromadzone na mecie książki z oznaczeniem społecznej akcji o nazwie   Bookrossing,  czyli książka krążąca lub książka w podróży. Jest to ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa polegająca na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscu publicznym po to aby znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Wiele książek zostało uwolnionych podczas naszej akcji, może znajdą się kiedyś daleko stąd. Życzymy im wielu czytelników.

Po tej energetycznej i sympatycznej imprezie uznaliśmy rajd za ciekawy sposób spędzania majowej soboty. Na pożegnanie każdy z uczestników rajdu dostał pamiątkowy dyplom.

Slajd2 Slajd3 Slajd4 Slajd5 Slajd6 Slajd7 Slajd8 Slajd9 Slajd10 Slajd11 Slajd12 Slajd13 Slajd14 Slajd15 Slajd16 Slajd17